Ana SayfaSEODuckDuckGo Günlük 100 Milyon arama ile rekor kırdı

DuckDuckGo Günlük 100 Milyon arama ile rekor kırdı

-

DuckDuckGo kullanıcıların gizliliğine önem veren bir arama motorudur. Büyük ilgi toplayan DuckDuckGo ilk büyük hamlesini Google’ın ofisinin karşısında biz sizi izlemiyoruz diye reklam vererek yapmıştı.

DuckDuckGo kullanıcıları izlemediğini ve verilerin satılmadığını söyleyerek kullanıcılara gizlilik vaat ediyor. Arama alt yapısında ise Yandex ile ortak çalışan DuckDuckGo arama sonuçlarında kullanıcılarını memnun ediyor gibi gözüküyor. 11 Ocak 2021 tarihinde 102,251,307 arama yapılarak kendi günlük arama hacmi rekorunu kıran DuckDuckGo gün geçtikçe arama hacmini arttırıyor.

DuckDuckGo günlük 40 milyon aramaya ulaştı

Whatsapp uygulamasının gizlilik sözleşmesi Dünya’da büyük gündem oluşturmuştu. Bu gizlilik sözleşmesi kullanıcıların verilerini korumak için daha fazla araştırma yapmasına sebep oldu. Kullanıcı verilerini kullanan uygulamanın sadece Whatsapp olmadığını öğrenen birçok insan kullandıkları uygulamaları ve servisleri değiştirmeye başladı. Bunlardan birisi ise arama motoru oldu, DuckDuckGo ise gizliliğe önem veren en büyük arama motorlarından birisi olduğu ve ara yüz kullanışlılık bakımından alışılmış arama motorlarına benzediği için gizliliğe önem veren en çok kullanılan arama motoruydu. Bu sözleşme ile arama motoru arayışında olan insanlar için ilk seçenek DuckDuckGo oldu. Artışlar sebebi ile Ocak ayında günlük ortalama 90 Milyon arama hacmine ulaştı. Geçtiğimiz yıl ise en yüksek ortalama Aralık ayında yakalanmış ve 79 Milyon arama hacmine ulaşılmış. Daha 1 ayı doldurmadan +11 Milyon ortalama arama hacmi yükselişi bir arama motoru için çok güzel bir değer.

DuckDuckGo Nedir?

DuckDuckGo, Google ve Yandex gibi bir arama motorudur. Kullanıcılarına en iyi sonuçları göstermek için çalışmalar yapmaktadır. Alt yapı olarak Yandex altyapısını kullansa da kendisi için özelleştirilmiş sonuçlar sunmaktadır. 2008 yılında kurulan DuckDuckGo 124 çalışanı ile her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Arama Motoru Kullanım Oranları

Statcounter servisinden aldığımı bilgilere göre ülkemizde Arama motoru kullanım oranlarına ufak bir göz gezdireceğiz.

Masaüstü:

Google73.83%
YANDEX17.46%
Yahoo!5.65%
bing2.67%
YANDEX RU0.21%
DuckDuckGo0.14%

Türkiye arama motoru kullanım oranlarında Masaüstü en çok kullanılan Google olarak gözüküyor. %73 büyük bir değer gözükebilir ancak Dünya genelinde Google %85 gibi bir pazar payına sahip. Ülkemizde Yandex arama motorunun özel reklam çalışmaları ile büyük bir pay kaptı. DuckDuckGo ise Masaüstü arama motorlarında %0.14 ile düşük bir değer taşıyor.

Mobil:

Google74.62%
YANDEX22.55%
YANDEX RU1.16%
Yahoo!0.79%
bing0.63%
DuckDuckGo0.24%

Mobil tarafta ise Google yüzdesini korurken Yandex diğer alternatif arama motorlarının kullanıcılarını eline geçirmiş durumda. Mobil arama motoru kullanım oranı olarak Dünya genelinde ise Google %94 gibi büyük bir paya sahip. DuckDuckGo arama motoru ise ülkemizde masaüstüne oranla daha büyük bir paya sahip.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...