Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

DuckDuckGo günlük 40 milyon aramaya ulaştı

Ekim 2018’de 30 milyon günlük aramaya ulaşan DuckDuckGo günlük arama hacmi ile ilgili yaptığı açıklamada bir sonraki eşik olan 40 milyonu aştığını paylaştı.

DuckDuckGo Günlük 30 Milyon Aramayı Geçti

DuckDuckGo günlük arama hacmi büyümeye devam ediyor

Kısa süre önce New York Times’ta yer alan haberde DuckDuckGo arama motorunun şu anda günde yaklaşık 40 milyon arama yaptığı açıklandı. Son paylaşılan veride Ocak 2019’da DuckDuckGo günlük arama hacmi yaklaşık 34 milyondu. Bu, özel ve gizlilik odaklı arama motorunun istikrarlı bir şekilde büyümesini sürdürüyor.

DuckDuckGo büyümesi son iki yılda üç katına çıktı. Nisan ayında yayımlanan bir rapor, DuckDuckGo’nun 2019’un ilk çeyreğinde Google’dan organik arama payı kazanan rakiplerinden yalnızca biri olduğunu gösteriyor.

DuckDuckGo Google ile karşılaştırıldığında nasıl?

DuckDuckGo gösterdiği gelişim ile birlikte kaçınılmaz olarak Google karşılaştırılmasını sağlar. DuckDuckGo istikrarlı olarak büyüyor olsa da, Google hala arama pazarında daha büyük bir paya sahip. DuckDuckGo’nun kullanıcı gizliliğine odaklanması bazı sınırlamaları da beraberinde getirdiğinden, Google her zaman daha büyük olmaya devam edebilir.

Örneğin, DuckDuckGo kişiselleştirilmiş arama sonuçlarını sunma konusunda daha az yeteneklidir, çünkü kullanıcılarının davranışlarını takip etmemektedir. DuckDuckGo’nun harita sonuçları ve yerel aramalar yanılma payı daha fazla olabilir çünkü kullanıcı konumu Google’ın yaptığı gibi takip edilmez.

Google, kullanıcılarına daha alakalı sonuçlar sunma yeteneğine sahiptir, çünkü arama geçmişini izler. Google ayrıca, kullanıcıların kesin yerlerini izleyerek haritalar ve yerel aramalar için daha doğru sonuçlar sunmasını sağlar.

Gizlilik, kullanıcıların alışkın oldukları arama deneyiminden vazgeçmeleri için bir satış noktası için yeterli değildir. En azından iş açısından önemli olan, DuckDuckGo’nun kar elde edip etmediğidir. DuckDuckGo, Times’ın raporuna göre son 5 yıldır kârlıydı ve son zamanlardaki büyüme, durumun şu an için geçerli olmasını sağlamaya yardımcı olmalı.

Yorumlar

Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.