Ana SayfaSEODuckDuckGo Günlük 30 Milyon Aramayı Geçti

DuckDuckGo Günlük 30 Milyon Aramayı Geçti

-

Son zamanlarda yaşanan bilgi gizliliği ve güvenliğine yönelik skandallar DuckDuckGo kullanımını arttırdı. Kullanıcılarının bilgilerini kaydetmeyen arama motoru DuckDuckGo günlük 30 milyon aramayı geçti.

DuckDuckGo Günlük 30 Milyon Aramayı Geçti

Kullanıcılarının gizliliğini ön planda tutan arama motoru DuckDuckGo geçen seneye göre günlük 20 Milyon arama sayısını bu sene itibari ile %50 arttırarak günlük arama sayısını 30 milyona çıkarttı.

Kullanıcılarının gizliliğini ön planda tuttuğunu özellikle vurguladığımız arama motoru DuckDuckGo, kendi söz konusu olduğunda da oldukça şeffaf. Kendi hakkında oldukça şeffaf olan DuckDuckGo trafik verilerini herkesle paylaşıyor.

Aşağıda yer alan ve 10 Ekim’de DuckDuckGo tarafından yayınlanan trafik verilerinin yer aldığı görselde de görebileceğiniz gibi DuckDuckGo 8 Ekim tarihinde 30.6 milyon arama sayısı ile kendi arama rekorunu kırdı.

DuckDuckGo Günlük 30 Milyon Aramayı Geçti
DuckDuckGo Günlük 30 Milyon Aramayı Geçti

Aramalarda %50 Artış

Geçen yılın (2017) aynı dönemine göre kullanım oranı %50 artan DuckDuckGo’da yapılan arama sayısı 1 sene içerisinden 20 milyondan 30 milyona çıktı.

Google’ın birçok ülke ve/veya birlik tarafından ardı ardına gizlilik ihlali üzerine cezalar alması, kullanıcılarının IP adreslerini bile depolamayan DuckDuckGo’nun yükselişinde etkili oldu. Tabi bu durum sadece Google ile alakalı değil. Şu anda tüm Dünyada yaşanan güvenlik problemleri sebebi ile kullanıcıların üzerinde sitelere karşı güven problemi oluştu. Tam da böyle bir dönemde DuckDuckGo’nun politikası işe yaradı ve arama sayısını oldukça arttırdı.

Gizlilik Sadece Kullanıcıların Dikkatini Çekmiyor

Kullanıcı verileri hakkındaki gizlilik ve kendisi hakkındaki şeffaflık ile kullanıcıların ilgisini çeken DuckDuckGo sadece bununla kalmıyor, aynı zamanda yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Sadece geride bıraktığımız yaz aylarında küresel yatırımcılardan 10 milyon dolardan fazla yatırım aldı.

DuckDuckGo büyümeye devam etse de, günlük 30 milyon arama sayısı henüz Google‘ın günlük 3 milyar arama sayısına kafa tutabilecek düzeyde değil. Ancak büyük çabalar sonucu günlük 10 milyon arama sayısına kuruluşundan 7 yıl sonra ulaşabilen DuckDuckGo, her sene günlük arama sayısının üzerine 10 milyon arama daha ekleyerek büyüyor.

Bu sayı ise dikkate almaya değer. Umarız ki kullanıcıların verilerine değer veren bu arama motoru hak ettiği değeri daha fazla görür ve büyük arama motorlarının günlük arama sayılarına ulaşır.

Kaynak : Search Engine Journal

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...