Ana SayfaSEOGoogle Arama Sonuçlarında Ortalama Anahtar Kelime Konumu Göstermeye Başlıyor

Google Arama Sonuçlarında Ortalama Anahtar Kelime Konumu Göstermeye Başlıyor

-

Sitenizin belirli bir anahtar kelime için arama sonuçlarında ortalama anahtar kelime konumu görmek ister misiniz? Google, arama sonuçlarında önemli geliştirme yaparak Google Search Console verileri üzerinden ortalama anahtar kelime konumu bilgilerini paylaşmaya başlıyor.

Google Aramaların Yüzde Onuna Doğrudan Cevap Veriyor

Arama Sonuçlarında Ortalama Anahtar Kelime Konumu Göstermeye Başlıyor

Sitenizle alakalı bir anahtar kelime veya anahtar kelime grubu araması yaptığınızda Google Search Console’da yer alan verileri arama sonuçları sayfasında reklam alanının alt kısmında bir widget olarak göstermeye başlıyor.

Arama Sonuçlarında Ortalama Anahtar Kelime Konumu Görünümü
Arama Sonuçlarında Ortalama Anahtar Kelime Konumu Görünümü

Bu yeni widget ile Google arama sonuçlarında yer alan veriler:

  • Sorgu için ortalama sıralama konumu
  • Sorgu için gösterim sayısı
  • Kullanıcılar bu sorguyu aradığında sitenizin aldığı tıklama sayısı

Google Arama Sonuçlarında Ödeme Yapan Kullanıcıların, Haberlerini Öne Çıkarıyor

Arama sonuçlarında görüntülenen istatistikler, Google Search Console verilerini yansıtıyor ve son 7 gün içindeki ortalama konum görünür. Arama yapılan anahtar kelime veya anahtar kelime grbuna ilişkin istatistikler yalnızca Google Search Console mülklerinizi yönettiğiniz hesapla giriş yapmanız durumunda arama sonuçlarında görünür.

Bu istatistiklerin şu an için Google Chrome kullanıcıları için sadece ABD kullanıcılarına gösteriliyor. Beta aşamasında olan bu yeni özellik yalnızca belirli bir sorgu için önemli miktarda veri bulunması halinde gösteriliyor. Örneğin, sitenizin bir anahtar kelime veya anahtar kelime grubu için 30. sırada yer alması ve yalnızca birkaç gösterim alması olası değil. Bu istatistiklerin gösterilmesinin kapsamı ve neye göre gösterildiği şimdilik bilinmiyor. Google bu konuda henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Şu anda bu yeni özelliğin test ediliyor olması muhtemel, bununla birlikte ABD’de birçok kişi bugün bu veriyi arama sonuçlarında gördüğünü paylaştı.

Google Arama Reklamlarına Benzer Aramalar Özelliği Eklendi

Search Console hesabınızla Chrome’da oturum açtığınızdan emin olduktan sonra sitenizin Google arama çubuğunda yaptığınız bir arama için eklendiğini kontrol edebilirsiniz. Şimdilik ABD’de gösterilen bu özelliğin test aşaması sonrası global kullanıcılar için de gelmesi muhtemel. Bu heyecan verici özellik Türkiye’de kullanıma sunulduğunda sizlerle paylaşacağız.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...