Ana SayfaSEOGoogle Aramaların Yüzde Onuna Doğrudan Cevap Veriyor

Google Aramaların Yüzde Onuna Doğrudan Cevap Veriyor

-

Kullanıcıyı en kısa yoldan aradığı bilgiye ulaştırmayı hedefleyen Google aramaların yüzde onuna doğrudan cevap veriyor. Farklı arama terimleri için farklı doğrudan cevap alanları oluşturan Google, kullanıcılara bu sayede aradıkları bilgiye en kısa yoldan ulaşma imkanı sunuyor.

Google Aramaların Yüzde Onuna Doğrudan Cevap Veriyor

Arama motoru sonuç sayfalarında (SERPS) kullanıcının arama terimlerine göre en uygun sonucu en hızlı şekilde kullanıcıya ulaştırmayı hedefleyen Google aramaların yüzde onuna doğrudan cevap veriyor.

Dell, Sony, Vodafone, Lexmark gibi büyük firmalarında kullandığı popüler SEO araçlarından biri olan RankRanger‘ın yayınladığı rapora göre ABD’deki arama motoru mobil sonuç sayfalarının %10’undan fazlasında doğrudan yanıt kutusu gösteriliyor.

Geçen Aya Göre %1.4 Artış Gözlemlendi

RankRanger’ın yayınladığı rapora göre mobil arama motoru sonuç sayfalarında doğrudan cevap kutularının gösterimi geçen aya kıyasla %1.4 arttı. Bu gösterim artışı ile doğrudan cevap Snippet‘ı, Google’ın diğer tüm Snippet’larından daha fazla artış gösterereki en fazla gösterimi artan Snippet oldu. %1.4’lük bu artış küçük bir artış gibi gözükse de bu durum, Google’ın sorgulara daha hızlı yanıtlar sunma çabası içinde olduğunun büyük bir göstergesi.

Web Siteleri Bu Durumdan Nasıl Etkilenecek?

Konu hakkında çeşitli araştırmalar yapan RankRanger, arama yapan kullanıcıların arama motoru sonuç sayfalarında yer alan doğrudan cevap alanında aradıkları bilgileri bulabilirler ise, diğer web sitelerinde yayınlanan bilgilere ihtiyaç kalmayacağından sitelerin trafiklerinin doğru oranda azalacağını öngörüyor. Peki doğrudan cevapların gösterim artış eğilimi devam edecek mi? Artış eğilimi devam ederse siteler bundan nasıl etkilenecek? Tüm bu sorular yeni incelemeler ve raporlar ile önümüzdeki aylarda belli olacak.

Yayınlanan raporda yer alan diğer önemli başlıklar ise şöyle;

  • Arama motoru sonuç sayfalarının (SERPS) %23,06’sında en az 1 AMP sonucu yer alıyor.
  • Tüm organik sonuçların %3.93’ünü AMP sonuçları oluşturuyor.
  • Featured Snippet’lar (Özel Sonuç Alanları) SERP’lerin %20.89’unda gösteriliyor, bu oran geçen aya kıyasla %5.64’lük bir artmış durumda.

Kaynak : https://www.searchenginejournal.com/googles-direct-answers-now-shown-10-serps-report/

Bu ve benzeri raporlar geldikçe sizlerle paylaşamaya devam edeceğiz. Konu hakkında aklınıza takılan tüm soruları aşağıda bulunan yorum alanından bizlere sorabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...