Ana SayfaSEONofollow, Sponsorlu veya UGC bağlantıların önemi nedir ve nasıl kullanılır

Nofollow, Sponsorlu veya UGC bağlantıların önemi nedir ve nasıl kullanılır

-

Bağlantılarımızda Nofollow, Sponsorlu veya UGC link kullanımına önem göstermemiz gerekiyor. Çok site yöneticisi bağlantıları etiketsiz yayınladığı için Google botları “follow” olarak algılıyor. Sitenizdeki tüm linkler follow olması sitenize önemli ölçüde zarar verebilir. Hangi bağlantı etiketinin ne işe yaradığını ve nasıl kullanılacağını açıklayacağım.

2020’de en çok okunan aramamotoru.com yazıları

Nofollow

Nofollow oldukça çok kullanmanız gereken bir bağlantı etiketi. Bağlantınıza “nofollow” etiketini eklediğiniz zaman arama motoru botlarına “Bu bağlantıyı takip etme bağlantıdan sorumlu değilim” gibi bir mesaj veriyorsunuz. Nofollow olarak verdiğiniz linkten ceza alma olasılığınız yok denecek kadar düşüktür.

Bu listede Google’ın açıkladığı nofollow bağlantı etiketi vermeniz gereken durumlardan bazılarını görebilirsiniz.

  • İşletmenizin / sitenizin sosyal medya hesapları
  • E-ticaret siteleri veya satış yapılan siteler
  • Ürün incelemesi yapan sayfalar
  • İşletmenizin veya sitenizin uygulama marketindeki(app store ve playstore gibi) uygulama sayfaları

Follow

Sitenizde bağlantı etiketi kullanmadığınız her link follow dur. Dış bağlantıda kullanımında dikkat edilmesi gerekiyor çünkü arama motoru botlarına “Bu siteye güveniyorum ve bu bağlantıyı takip etmelisin” gibi bir mesaj veriyorsunuz. Follow verdiğiniz sitenin arama motorunda kalitesini etkilerken sizin kalitenizi ise bağlantı verdiğiniz site etkiliyor.

Sponsorlu

Ülkemizde neredeyse hiç kullanılmayan bağlantı etiketidir. Google belli durumlarda bu etiketi kullanmayan sitelere ciddi yaptırımlar uyguladı ve uygulamaya devam ediyor. Bu bağlantı etiketinin kullanılması sitenizin sağlığı için çok önemli ancak nedendir bilinmez kimse kullanmıyor. Reklam olarak aldığınız linklere bu etiketi kullanarak sitenize iyilik etmiş olursunuz.

UGC

UGC bağlantı etiketi de sponsorlu bağlantı etiketi gibi ülkemizde kullanımı yok denilecek kadar az. “Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik” anlamına gelen UGC, sitenizde kullanıcılar link paylaşıyor veya indirim kuponu linkleri paylaşıyor ise kullanmanız gerekmektedir. Arama motoru botlarına bu linki kullanıcı paylaştı demediğiniz sürece linki siz paylaşmış sayılıyorsunuz. Forumlarda link paylaşımı yüksek olduğu için bu kadar link çıkışı sitenize büyük zarar verebilir. Kullanıcıların paylaştıkları linklere UGC bağlantı etiketini vermenizi öneriyoruz.

Ek Olarak Referans Linkleri

ref link kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Ref linkler ile linki paylaşan(site sahibi veya kullanıcı) kişiler belirli bir komisyon ile gelir elde ediyor. Bu yüzden eğer site sahibi paylaşıyor ise Sponsorlu bağlantı etiketi yada kullanıcı paylaşıyor ise UGC bağlantı etiketi kullanılmalı.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...