Ana SayfaSEOGoogle Discover (Google Keşfet) nedir?

Google Discover (Google Keşfet) nedir?

-

Mobil trafik dostu Google Discover yani Google Keşfet son zamanlarda yönlendirdiği trafik ile site sahiplerinin ilgisini çekmeyi başardı. Kullanıcıların ilgi alanlarına göre tıklaması muhtemel içerikleri öneren Google Discover sitelere önemli ölçüde mobil trafik sağlamayı başardı.

Google Keşfet nedir?

Google tarafından geliştirilen en başta tamamen Google News odaklı çalışan sistem kullanıcıların takip ettikleri kanalların içeriklerini önererek kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarmıştı. Daha sonra gelen güncellemeler ile tasarımsal ve yapısal değişikliğe giderek Google Discover adını aldı. Önceleri özellik olarak sunulan sistem şuan ürün olarak lanse ediliyor. Google Discover sayesinde kullanıcılar ilgi alanlarına göre içerikleri gördüğü için sitelere bu servisten gelen kullanıcı sayısı gün geçtikçe artıyor.

Google Keşfet için hazırlanın!

Google için önemli olan her zaman ziyaretçi önemlidir bunu unutmayın. Bu sebepten dolayı Google yolladığı ziyaretçiyi mutlu etmenizi ister. Peki ziyaretçi nasıl mutlu olacak? Bu oldukça basit aslında sadece yazılarınıza emek vermeniz gerekiyor. Yıllardır söylemekten sıkılmadığımız ve çoğu site sahibinin umurunda olmadığı özgünlüğü atlarsanız diğer yaptığınız işlemlerin hiç bir anlamı yok. Özgün yazı zaten şart ikinci en önemli şart ise sitenizin mobil uyumlu olması, mobil yükleme hızının çok hızlı olması gerekmektedir. Sitenize gelen ziyaretçinin geri gitmesini tetikleyen birkaç önemli etken var. Bunlardan en önemlisi site hızı gün geçtikçe bu olay daha da değerleniyor. Kullanıcıların internet hızları arttıkça rahatlığa alışıyor sizin siteniz bu hızlar karşısında bile yavaş kaldığı zaman kullanıcı siteniz açılmadan sitenizi terk edebiliyor. İkincisi ise Görsellik içeriklerde sadece yazı olması kullanıcının sıkılmasına sebep olabilir insanlar sitenizde kitap okumuyor bunun farkına varmalısınız. Konu ile alakalı içeriklerle bağdaşan resimler ziyaretçiyi sitenizde tutmanızdaki en önemli etkenlerdendir.

Google Keşfetin faydaları

Android telefonların büyük çoğunluğunda Google Discover yüklü olarak geliyor. Bu da kullanıcı sayısının oldukça yüksek olduğunu düşünebiliriz. Kesin verileri görmediğim için sadece tahmin ederek Discover kullanıcısı News kullanıcısından fazla olduğunu düşünmekteyim. Mobil kullanıcıları sitenize çekmenin en etkili yollarından birisi Google Keşfet’e uygun site yapmaktan geçiyor. Google Keşfet’ten gelen bu ziyaretçiler yazınızı okuma olasılı diğer ziyaretçilerden daha yüksek olacağı için sitenizde durma süresini arttıracaktır. Sitenizde durma süresi arttıkça Google Keşfet gibi Google servislerinde daha öne çıkmasını sağlayacaktır. Kullanıcıları sitenizde tutmak için yazı ortalarına ve sonlarına ilgili yazıları göstererek kullanıcının sitenizde gezinmesini teşvik edebilirsiniz.

Google Discover optimizasyonu nasıl yapılır?

Android kullanıcıları için sunduğu öneriler ile ciddi bir trafik kaynağı haline gelen Google Discover optimizasyonu ile daha fazla trafik alabilirsiniz. Google Discover’da içeriklerinizin yayınlanması için temel 2 kural var.

  • Sitenizin AMP kullanıyor olması gerekiyor
  • Görsel boyutlarınızın en az 1.200 px olması gerekiyor.

Yukarıda belirtilen gereklilikleri gerçekleştirdiğinizde Googlebot tarayıp uyumlu olduğunu belirleyene kadar beklemek istemiyorsanız bu formu doldurup süreci hızlandırabilirsiniz.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Müşteri Segmentasyonu Nedir?

Müşteri Segmentasyonu Nedir?

0
Müşteri segmentasyonu, müşterilerin benzer özellikleri, ihtiyaçları ve davranışları temelinde gruplara ayrılması ve bu gruplara özgü pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi anlamına gelir. Bu segmentler genellikle coğrafi,...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?