Ana SayfaSEOGoogle, Youtube arama sonuçlarında web siteleri göstermeye hazırlanıyor

Google, Youtube arama sonuçlarında web siteleri göstermeye hazırlanıyor

-

Google, YouTube’un arama sonuçlarında web sayfaları için organik arama sonuçlarının görüntülenmesi için bir test süreci başlattı. Kullanıcılar, YouTube’da bir konu üzerine arama gerçekleştirdiklerinde, Youtube arama sonuçlarında web site sonuçları sayfalarına yönlendiren linkler gösterdiği tespit edildi. Bu durum başlangıçta, aşağıdaki ekran görüntüsünü yayınlayan bir Reddit kullanıcısı tarafından fark edildi.

YouTube’a Nasıl İçerik Hazırlanır

Youtube arama sonuçlarında web site sonuçları

Google Tests Showing Web Pages in YouTube Search Results

Yukarıdaki örnekte, video sonuçları arasında bir de web sayfasına yer verildiğini görüyoruz. Kullanıcılar, YouTube’un görüntülediği sayfayı ziyaret edebilir veya doğrudan Google’da arama yapmak için bir bağlantıyı tıklayabilir. Web sitesi sonucunun onaylanmış olduğuna dair herhangi bir belirti yoktur, bu da Google’ın kullanıcılara yardımcı olmak için sorumluluğu kendi başına üstlendiği anlamına gelir.

Ancak, r/Google alt dizinindeki yorumlar herhangi bir gösterge ise, bu özellik kullanıcılar tarafından hoş karşılanmayabilir. Kullanıcıların YouTube’daki web arama sonuçları hakkında ne düşündüklerine dair bazı örnekler:

“Bu gerçekten sinir bozucu. Bir Google araması yapmak isteseydim, Google’a giderdim. Kullanıcılara okuma yazma bilmeyen insanlar gibi davranmamalılar. ”

“Bu sadece kötü. Kim böyle bir özellik ister ki? Umarım isteğe bağlıdır. ”

“Bu sadece YouTube deneyimini mahveder. Yorumları taşımakla bunu yeterince yapmadılar mı?. ”

“Sadece çok fazla sonuç olmadığında ortaya çıkarsa, sanırım sorun değil. Ama milyonlarca sonuç içeren bir şey ararsam sonsuz aşağı kaydırmak istiyorum: D ”

Bu özellik faydalı olabilir mi?

Bu kararı vermek için, her iki taraftaki insanlardan gelen yorumlara bakmak gerekiyor. Özelliğin neden insanların söylediği kadar kötü olmayabileceğine dair bazı argümanlar:

“Bilmiyorum dostum, bazen bir eğitim arıyorum ancak açıklayan bir video istiyorum ve öyle bir video yoksa, uygulamada hızlı bir Google araması yapma seçeneğim var.”

“Sorun, bir soruya cevap vermem gerektiğinde ve cevap vermeden önce birisinin 7 dakikalık ‘filler’ını izlemek istemiyorum, ve sonra bizden 3 dakika boyunca mümkün olan her şekilde beğenip abone olmamızı istiyorlar.”

“Bunu sevebilirim. Sık sık böyle arka arkaya arama yaparım. ”

Kuşkusuz, bu özelliğe sıcak bakanlardan çok daha fazla sayıda, karşı görüşte olan insan var. Ancak, her iki tarafın da kendi kullanım alışkanlıklarına göre geçerli argümanları var.  Bu testin ne yaygınlıkta gerçekleştirildiği şimdilik bilinmiyor. Ekran görüntüsünü yayınlayan Reddit kullanıcısı, testi Android için YouTube uygulamasında gördü. Bazı insanlar bununla karşılaşıyor ve Google zaman geçtikçe testlerini hızlandırabilir.

Kaynak: Reddit

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

UX Design (User Experince) Nedir?

UX Design (User Experince) Nedir?

0
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (User Experience), mobil uygulama veya web sitesi gibi dijital ürünlerin kullanıcı deneyimini gözlemleyip, kullanıcı için en iyi hale getirmek üzere tasarlanmasıdır....