Ana SayfaSEOGoogle, link yeniden değerlendirme isteklerini tartışıyor

Google, link yeniden değerlendirme isteklerini tartışıyor

-

Bir Web Yöneticisi Hangout’unda, bir kullanıcı John Mueller’a Google’ın istemcisine gönderdiği kötü backlink hakkında sorular sordu. Sorun, örnek linklerin nofollow olmasıydı. John Mueller, bu örnek bağlantıların neden nofollow olduğuna açıklık getirdi ve başarılı bir link yeniden değerlendirme isteği için ne yapılması gerektiği konusunda rehberlik sağladı.

Google Search Console’a URL kaldırma aracı eklendi

Mueller’e sorulan soru:

“Google, doğal olmayan linklere örnek olarak bize iki örnek link gönderdi. Linklerden birinin nofollow olarak etiketlendiğini gördüm. Örnek bir URL’de nasıl nofollow etiketli link gönderdiğinizi anlamıyorum.” .

En Çok Kullanılan 21 Arama Motoru

John Mueller bunun Google’ın tarafında bir hata olabileceğini söyledi.

“Bu bizim tarafımızda yanlış giden bir şey olabilir.” . 

John Mueller, gönderdikleri kötü link örneğinin nofollow bağlantısı içermesinin bir hata olduğunu doğruladı. Ancak, sonrasında bir sonraki adımın ne olması gerektiği konusunda açıklamalarına devam etti.

John Mueller’in yanıtı şu şekilde: 

“Genel olarak konuşursak, özellikle link spam’ı için bir yeniden değerlendirme isteği yaptıysanız ve yeterince iyi olmadığını söyleyen bir yanıt aldıysanız, büyük resme odaklanın. Bu nofollow linki hakkında çok fazla endişelenmeyin, yine de temizlemeniz gereken linkler için ne tür büyük resimlere odaklandığınızı düşünün.

Bazen, olabilecek olan; bir konuyu işaretleyip, dikkat etmeniz gereken budur demeleridir. Bu, düzeltmeniz gereken diğer iki bağlantı gibi değil. Ancak, düzeltmeniz gereken bazı sorunlar olduğuna işaret eder. Bu yüzden, ben olsam, bu yönde daha fazla çalışma yapar ve gerçekten bu linkleri mümkün olduğunca temizlemeye çalışırdım.”

Google’ın spam içerikli olduğunu düşündüğü link çeşitlerine yönelik bu örnekler, kelimenin tam anlamıyla kötü bir backlink örneği değildir. Bunlar, bir sitenin linkler için manuel işlem yapmasına neden olan sorun türlerine örnek olması içindir. 

Dolayısıyla, örnek link nofollow ise, ancak tam bir eşleme çapa metni veya üç tam eşleme çapa metni varsa, odaklanılması gereken sorun tam eşleşme çapa metinleri ve bu linklerin verildiği durumdur.

Tam eşleme çapa metinleriyle rastgele bağlanan kişilerle ilgili yanlış bir durum yoktur. Ancak bazen, yayıncının belki de bu linkleri gerektiriyor gibi kabataslak bir şey yaptığını gösteren bir kalıp modeli vardır.

Sorun bazen, yayıncının masum olduğunu düşünmesidir. Bu, bir manuel link işleminden nasıl çıkılacağını anlamayı zorlaştırır (yayıncı için). 

Ne tür linklerin sorunlu olduğunu anlamak, muhtemelen Mueller’in yayıncıların odaklanması gerektiğini ifade ettiği daha büyük bir resimdir, ve Google tarafından gönderilen örnek linkte nofollow etiketi olması gibi küçük şeyleri görmezden gelmektir. Google’ın size gönderdiği örnek link şifreli görünüyorsa veya bir anlam ifade etmiyorsa, bir üçüncü parti aracından destek almak gerekebilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

0
Dönüşüm hunisi, satın alma süreçlerinin başından sonuna kadar izlenen yolları ifade etmektedir. Dönüşüm hunisinin kullanılması, satın alma süreçlerinin benzer bir yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Dönüşüm...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?