Ana SayfaSEOGoogle Search Console'a URL kaldırma aracı eklendi

Google Search Console’a URL kaldırma aracı eklendi

-

Google Search Console güncelleme yaparak herkesin özlediği “URL kaldırma (Removals report)” özelliğini ekledi ve menüde dizin altında görebiliyoruz. URL Kaldırma Aracı ile birlikte gelen yeni özelliklere bir göz atalım.

URL Kaldırma Aracı artık sitenizin arama sonuçlarında görünmemesini geçici olarak seçebileceksiniz. Google Search Console “URL Kaldırma / Removals report” özelliğinin eklenmesi ile birlikte, eski içerik verilerini takip edebileceksiniz, ve yeni eklenen “Güvenli Arama” filtresini kullanabileceksiniz. Güncelleme aynı zamanda, diğer Google araçlarıyla raporlanan bilgiler de içeriyor.

Google URL Kaldırma İşlemi Artık Çok Daha Hızlı

URL Kaldırma Aracı ile Google aramadan sayfanızı geçici olarak kaldırın

Google’ın getirdiği bu yeni güncellemenin ardından site sahiplerinin, istedikleri içerik sayfalarını arama sonuçlarından geçici olarak kaldırabilmesi mümkün olacak. Bu yenilik, elbette ki her durum ve koşulda, herkes tarafından kullanılması gerekli olan bir özellik değil. Ancak, Google arama sonuçlarından acil olarak kaldırılması gereken sayfalarınız olduğu durumlarda çok işe yarayacak. Unutmamanız gereken bu uygulama sadece Google arama sonuçları için geçerli olacak. Yani, sayfalarınız diğer arama motorlarının arama sonuçlarında görüntülenmeye devam edebilir.

Arama sonuçlarından kaldırmak istediğiniz sayfanızın sadece birkaç gün veya birkaç haftalığına görünmemesini istiyorsanız, pek de size göre olmayabilir. Çünkü, başarılı bir kaldırma isteği yaklaşık altı ay gibi bir sürede gerçekleşecektir. Bunun amacı, site sahiplerine, kalıcı çözümler getirebilmeleri için yeterli zamanı sağlayabilmek.

Site sahipleri “geçici kaldırma aracı”nı kullanarak ayrıca, URL önbelleğini temizleme isteğinde de bulunabilecekler. Bununla, önbelleğe alınmış sayfa temizlenecek ve sayfa yeniden taranmaya başlayana kadar, sayfa açıklaması Google aramadan silinecek.

Google URL Denetleme Aracı nasıl kullanılır?

Eski içerikler

Herkese açık “Eski İçeriği Kaldır” aracı üzerinden  yapılan istekler artık Search Console’un yeni “eski içerik bölümü”nde takip edilebilecek.

Güvenli arama filtresi

Eğer sitenizde yetişkinlere uygun içerik olarak rapor edilen sayfalar bulunuyorsa, artık bu sayfaların raporlama geçmişlerini “Güvenli Arama Filtrelemesi” bölümünde görüntüleyebileceksiniz.

Güvenli arama önerileri aracılığıyla Google’a bildirilen URL’ler, yorumcular tarafından, yalnızca yetişkinlere uygun içerik olarak etiketlenmeleri gerektiği düşünülürse, güvenli arama sonuçlarında filtrelenmiş şekilde bulunacak.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

 Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

0
GTMetrix, web sitelerinin performansını ölçen ve analiz eden bir çevrimiçi SEO aracıdır. Bu araç, web sitelerinin hızını, yüklenme süresini ve genel performansını değerlendirmek için...