Ana SayfaSEOGoogle URL Denetleme Aracı nasıl kullanılır?

Google URL Denetleme Aracı nasıl kullanılır?

-

Google Search Console içerisinde bulunan Google URL Denetleme Aracı nasıl kullanılır? Tarama sonucunda içerik bilgisi sunan aracın kullanım detayı sizlerle

URL denetleme aracı içerisinde bir çok bilgi bulunuyor. AMP hataları, dizine ekleme sorunları ve yapılandırılmış veri hataları gibi bir çok bilgi içeriyor. Web sayfalarının dizine eklenme hatalarını belirlemek istediğinizde URL’yi anlık olarak test etmeniz bu araç ile mümkün oluyor. URL denetleme aracı ile neler yapabildiğiniz öğrenmek için aşağıdaki listeyi kontrol edebilirsiniz.

URL Denetleme Aracı ile neler yapılabilir?

URL Denetleme Aracı ile bir çok sayfa kontrolü yapabilirsiniz, bunlardan yapabileceğiniz işlemler aşağıdaki gibi,

  • URL’lerin denetlenmesi: Eklediğiniz URL’lerin Google dizinine eklenmiş sürümü hakkında bilgi verir,
  • Yayında olan URL’leri denetleme: Eklenen sayfanın dizine eklenip eklenmediğini kontrol eder,
  • Dizine eklenme isteği: Google’da yer almayan sayfaların Google’da yer alması için bildirim gönderir.

Google URL Denetleme Aracı nasıl kullanılır?

Yeni Search Console Google Tarafından Seçilen Canonical URL’leri Gösterecek

Google URL Denetleme Aracı kullanmak için web site mülkünüzü oluşturmanız ve doğrulamanız gerekiyor. Bu işlemlerin ardından Google Search Console hesabınıza giriş yapın ve URL arama kısmındaki alana denetlemek istediğiniz sayfanın bağlantısını girin. Bu denetleme sonucunda ne zaman index aldığını, en son ne zaman tarandığını ve ne hataların oluştuğunu gösteren bir ekran çıkacak karşınıza.

Google URL Denetleme Aracı
Google URL Denetleme Aracı

Yeni Google Search Console ile birlikte en önemli özelliklerden birisi arama geliştirmeleri hakkında bilgi veriyor. Dizine eklenen bağlantılar hakkında bilgi alınabiliyor. Dizine eklenmeyen URL’ler hakkında bir bilgi bulunmayacaktır.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

0
Günümüzde neredeyse her şeyin dijitalleştiği dünyada markaların da bilinirliklerini artırmaları için dijital dünyada yer edinmeleri gerekiyor. Kullanıcılar zamanlarının çoğunu çevrimiçi platformlarda geçiriyor,  ürün ya...