Ana SayfaSEOYeni Search Console Google Tarafından Seçilen Canonical URL'leri Gösterecek

Yeni Search Console Google Tarafından Seçilen Canonical URL’leri Gösterecek

-

Yenilenen Search Console, gelen güncelleme sonrasında hangi URL’nizin Canonical sürüm olarak seçildiğini göstermeye başladı. Sizde, Google tarafından seçilen Canonical URL‘leri URL Denetim Aracına girerek görebilirsiniz.

Güncelleme, Google Web Yönetici Trendleri Analisti Gary Illyes’in Twitter hesabı üzerinden paylaştığı bir blog yazısı ile açıklandı;

Bahar temizliği devam ediyor: Google’ın Canonical olarak seçtiği URL’leri webmaster araçlarında görebilirsiniz!

Bu güncellemeyi site sahipleri göz ardı etmemeli, çünkü Google bazen rel=canonical biçimlendirmesini dikkate almıyor. Dolayısıyla, arama sonuçlarında görünen URL’niz, amaçladığınızdan farklı şekilde hizmet ediyor olabilir.

Buna çözüm olarak gelen güncelleme, URL’lerinizin en kapsamlı raporunu size sunuyor.

Google yaptığı açıklamada, ‘site:’ veya ‘inurl:’ komutlarını kullanarak, seçilen Canonical URL’leri keşfetmenin etkili bir yolu olmadığını belirtiyor;

‘site:’ veya ‘inurl:’ komutlarını kullanarak arama yaparsanız, bunlar Google tarafından seçilen Canonical olmasa bile, belirttiğiniz alanını göstereceğinizi unutmayın. Bu, girilen tam talebi yerine getirdiğimiz için oluyor.

Bu güncelleme ile sadece Search Console üzerinden yönettiğiniz sitelerin değil, herhangi bir URL’ninde Google tarafından seçilen Canonical türünü görebilirsiniz.

Şirket, bu yeni ve işe yarar güncelleme ile bir de Canonical URL’leri keşfetmenin alternatif ve kullanılmayan yolu olan ‘info:’ komutunu emekli etmeye karar verdi.

Yeni Search Console ile ilgili tüm güncellemeleri sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...