Bugün size canonical URL nedir? sorusunun cevabın anlatmaya ve kullanımı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Canonical URL kavramı önemsenmesi gereken kavramlardan biri ve özgün içeriğimizin arama motoru botları tarafından doğru algılanabilmesi için uygulanması oldukça mühim.

Canonical URL Nedir?

İlgilenenlerin ve takip edenlerin iyi bildiği birden fazla sayıda URL ile aynı içeriğe ulaşılabiliyor olması arama motorlarının duplicate content olarak algılamasına yani arama motorları tarafından kopya içerik muamelesi görmesine ve buna paralel olarak arama motorları tarafından cezalandırılmasına neden olabiliyor.

Örnek olarak aşağıdaki 4 farklı link de aynı sayfaya yani aramamotoru.com ana sayfasına gidiyor. Bu arama motoru botları tarafından kopya içerik olarak algılanabilir.

http://aramamotoru.com
http://www.aramamotoru.com
http://aramamotoru.com/index.php
http://www.aramamotoru.com/index.php/

Farklı linklerle aynı içeriğe ulaşılmasının arama motoru botlarına anlatılabilmesi için SEO uyumlu etiket olan canonical URL kullanılıyor ve tekrar eden içerik veya kopya içerik muamelesi için gerekli bilgilendirmeyi yapıyor. Yani kopya konumdaki içerikleri orijinal içeriğe yönlendirerek arama motoru botlarının orijinal içeriği anlamasını ve doğru içeriği indekslemesini sağlar.

Tekrar eden içerik veya aynı içeriğe giden farklı URL’leri engellemek için yapmanız gereken aslında basit bir işlemdir ve çok fazla vaktinizi alacak, sizi çok uğraştıracak bir işlem değildir.

Canonical URL Nasıl Kullanılır?

Aynı sayfaya ulaşan birden çok link varsa bunları tek linke yönlendirip arama motorlarının doğru sayfayı indekslemesini sağlamak için meta taglar arasına rel canonical etiketini kullanarak diğer linklerin de içeriğini aynı olduğunu bildirmiş oluyoruz. Rel canonical etiketi ile bildirilmiş olan URL’lerin canonical URL olduğunu ve indekslenmesi gereken URL’in hangisi olduğunu arama motoru botlarına tanıtmış oluyoruz.

<link href=”http://www.aramamotoru.com” rel=”canonical” /> şeklinde belirtirsek indekslenmesi gereken link yapısını belirtmiş oluyoruz.

WordPress alt yapısı kullanan siteler için Yoast, All In Seo vb eklentiler ile kolayca yapabilirsiniz.

Canonical URL Ne Zaman Kullanılır?

  • Web sitesinin www ile başlayan ve www ile başlamayan adresleri olduğunda
  • http:// ve https:// içerikli aynı URL olduğunda
  • Mobil arayüzde farklı URL veya subdomain ile görüntülendiğinde
  • Aynı içeriğe farklı etiketler ve kategoriler üzerinden ulaşılabildiğinde
  • Aynı içeriğe sahip farklı URL’ler olduğunda

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.