Ana SayfaSEOGoogle: Rel = Canonical Bir Garanti Değil

Google: Rel = Canonical Bir Garanti Değil

-

Google’ın önemli isimlerinden biri olan John Mueller,rel = canonical’ kullanmanın mutlak bir garanti vermediğini belirtti ve Google, bir sayfayı standart sürüm olarak taradığını bildirdi. Yani Google’ın aynı içerikli farklı sayfalar için tavsiye ettiği Rel = Canonical bir garanti değil.

Canonical URL Nedir? Nasıl Kullanılır?

Rel = Canonical Bir Garanti Değil

Bu açıklamanın yapılmasının sebebi bir kullanıcının Google’ın rel = canonical kullanarak işaret ettiği sayfa yerine neden “yanlış” sayfayı indekslediğini sorusuna John Mueller tarafından açıklama yapılması.

Daha spesifik olarak, bu soruyu soran kullanıcı ilk sayfadan ziyade paginated bir dizinin (sayfalama) sayfa 3’ün Google tarafından indekslemiş olması endişesini belirtmesi üzerine yapılan açıklama olarak karşımıza çıktı. John Mueller’in verdiği yanıt, kullanıcının sorduğu bu spesifik soruya Google’ın bir sayfayı indekslemek için algrotimasında kullandığı birden fazla faktör kullandığını ortaya koydu.

John Mueller, “Rel = canonical bir garanti değil” diyor. Dolayısıyla, Google’ın standart sürüm olması amaçlanmamış bir sayfayı dizine eklemesi alışılmadık aslında bir durum değil.

 

Twitter kullanıcısı ayrıca sorduğu soruya cevaben John Mueller rel = canonical ile rel = prev/next kullanımın çakışabileceğini de belirtti.

“Ayrıca, rel = canonical ilk sayfa tanımlandığında rel = next/prev standart olarak çakışıyor, ikisinden biri tercih edilmesi gerekli.”

John Mueller çakışan sinyallerden bahsederken Reddit’teki bir site sahibine, rel = canonical’i noindex etiketi ile karıştırmama konusunda da tavsiyede bulundu.

“Yönlendirmeler, rel = canonical, iç ve dış bağlantılar, site haritaları, hreflang, vb. hepsi bize tercihlerinizi bildirir. Bunları daha fazla düzenleyebilirsiniz, biz takip edeceğiz ve bu kümeden bir canonical seçmek için bunları kullanıyoruz.”

Rel=Canonical İle İlgili En Çok Yapılan 5 Hata

İki Cevabı Bir Arada Değerlendirirsek

Twitter’da kullanıcının sorusuna geri dönüp, John Mueller’in Reddit’te söylediklerini de akılda tutarak olası bir sonuç çıkarılabilir.

Google, rel = canonical değerinden daha ağır basan diğer sinyaller nedeniyle sayfalanmış (paginated) bir dizinin 3. sayfasını standart sürüm olarak tanıyabilir. Örneğin, Google’ın sayfa 3’ü arama sonuçlarında daha üst sırada göstermesi ve sıralamada gösterilecek en iyi sürüm olduğunu belirlemesine neden olan sayfa 1’e kıyasla daha fazla harici bağlantı sayfa 3’e işaret ediyor olabilir.

Tabii ki, bu sadece iki soruya verilen cevabın değerlendirilmesi. Kesin olarak bilinen şey, Google’ın çeşitli sinyaller kullanan bir sayfanın standart sürümünü belirleyeceğidir.

Rel = canonical, Google’ın standart sürümü tanımasına yardımcı olur. Ancak başlıkta da belirttiğimiz gibi, bu bir garanti değildir.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...