Ana SayfaSEOGoogle: Kaliteli İçerik Kelime Sayısına Bağlı Bir Kavram Değil

Google: Kaliteli İçerik Kelime Sayısına Bağlı Bir Kavram Değil

-

Google sıralama faktörleri konusunda takipçilerinin sorularını yanıtlayan John Mueller “Kaliteli içerik kelime sayısına bağlı bir kavram değil” dedi.  John Mueller kelime sayısının içerik kalitesini belirleyen bir kavram olmadığını kısa içeriklerinde kaliteli olabileceğini belirtti.

Kaliteli İçerik Kelime Sayısına Bağlı Bir Kavram Değil

Takipçilerinin Twitter üzerinden sorduğu soruları yanıtlayan, daha önce bir çok açıklamasını sizler ile paylaştığımız Google mühendislerinden John Muller, bir soruyu daha yanıtladı. Mueller içerik uzunluğunun kalite düzeyinin bir göstergesi olmadığını belirtti. Mueller açıklamasının devamında bazı yazıların gereğinden fazla uzun olduğunu ancak içeriğinin alakasız bilgiler veya gereksiz bilgiler ile dolu olduğunu, ayrıca bazı içeriklerin de çok kısa olmasına rağmen arama yapan kullanıcının sorusuna net olarak cevap verdiğini ve son derece alakalı olduğunu belirtti.

John Mueller’in açıklamasına göre Google, yalnızca kelime sayısına göre sayfaları sıralamıyor. Kısa içerikler de en az uzun içerikler kadar sıralamalarda yer alabiliyor. Sıralamada içeriğin uzunluğu değil, içeriğin yapılan arama ile ne kadar alakalı olduğu önem arz ediyor.

Google Kalite Puanlayıcıları

John Mueller “Daha kısa yazıların indekslenme hızına faydası var mı?” sorusuna verdiği yanıttan sonra şöyle devam etti;

“Google’ın güncellenmiş Kalite Puanlama Kuralları arasında kelime sayısı ile alakalı herhangi bir kriterin olmadığını belirtmek gerekir. Google’ın kalite puanlayıcılarından biri içeriği manuel olarak değerlendirdiğinde sayfaların amaçlarına ulaşıp ulaşmadığını belirler. Bu sayfa bir ürün açıklaması veya bir kullanım talimatı bile olabilir. Burada Google, içeriğin arama yapanlara faydalı olup olmadığını kontrol eder. Arama sonuçları içeriğin ne kadar uzun veya ne kadar kısa olduğuna bakılmaksızın sıralanır.”

Kaynak : Search Engine Journal

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...