Ana SayfaSEOGoogle, Pogo-Sticking'i Sıralama Faktörü Olarak Kullanmıyor

Google, Pogo-Sticking’i Sıralama Faktörü Olarak Kullanmıyor

-

Google, kullanıcılar tarafından tartışmalı konu hakkında açıklama yaparak tartışmalara son verdi. Yapılan açıklamaya göre Google, Pogo-Sticking’i sıralama faktörü olarak kullanmıyor. Bilmeyenler için Pogo-Sticking’i açıklayacak olursak temelde kullanıcıların bir siteye girdiği gibi hemen arama sonuçlarına geri dönmesi ve/veya linkler arası hızlıca geçiş işlemidir. Daha ayrıntılı bilgi için bu konudaki bir önceki yazımız olan Pogo Sticking Nedir? konusunu ziyaret edebilirsiniz.

Google, Pogo-Sticking’i Sıralama Faktörü Olarak Kullanmıyor

Kullanıcıların kafasında soru işareti olan konularda açıklamaları ile tanıdığımız Google Mühendislerinden John Mueller yeni bir konuya daha açıklık getirdi. Mueller Pogo-Sticking olarak adlandırılan “kullanıcıların siteye girdiği gibi arama sonuçlarına geri dönmesi ve/veya linkler arası hızlıca geçiş” işlemi hakkında açıklamalarda bulundu. Mueller yaptığı açıklama ile Pogo-Sticking’in sıralama faktörleri arasında yer almadığını kesin bir dille ifade etti.

Mueller’in açıklamasından önce bir çok site sahibi tarafından Pogo-Sticking işleminin sıralamaları olumsuz etkileyeceği düşünüşünülüyordu. Mueller bu durumun doğru olmadığını, aslında Pogo-Sticking işleminin endişelenmeyi gerektirecek bir işlem olmadığını belirtti.

Mueller Kullanıcıların Sorularını Yanıtlamaya Devam Ediyor

Pogo-Sticking işleminin sıralama faktörleri arasında yer alıp almadığına dair yapılan açıklama şu soruya cevaben geldi;

“Eski bir içeriğimiz veya belki ihmal ettiğimiz ve dikkatimizi başka bir yere odakladığımız bazı içeriklerimiz varsa ve sitemizi ziyaret eden kullanıcılar bunu tıklarsa, kötü bir deneyim yaşar ve arama sonuçlarına geri döner. Bu SEO açısından kötü bir durum mu? Yalnızca sayfayı etkileyen bir şey mi yoksa web sitesinin geri kalanı üzerinde de bir etkisi var mı?”

Mueller site sahibinin sorusunu cevaplarken, soru soran site sahibinin düşündüğünün aksine Google’ın Pogo-Sticking işlemini bir sıralama faktörü olarak kabul etmediğini ve aslında bu işlemin önemsiz olduğunu belirtti. Mueller ayrıca kullanıcıların tarayıcılarda ileri  ve geri gitmelerinin birçok sebebi olabileceği için Google’ın bu durumu ileride bir sıralama faktörüne dönüştürmesinin de oldukça zor olduğunu belirtti.

İşte John Mueller’in Açıklaması;

“Arama söz konusu olduğunda sinyalleri böyle kullanmamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla, kullanıcıların neden ileri geri gidebileceğini veya arama sonuçlarında farklı şeylere bakabildikleri veya bir sayfada kısa bir süre kalarak tekrar geri dönebilecekleri pek çok neden olan bir şey var. Bence bunu düzeltmek ve “bunu bir sıralama faktörüne çevirebiliriz” demek çok zor.

Bu yüzden böyle şeyler için endişelenmeye gerek yok. Algoritmalarımıza genel olarak baktığımızda, başlatmak istediğimiz algoritma değişikliklerini incelediğimizde, kullanıcıların bu değişikliklere nasıl tepki verdiğini inceliyoruz. Ancak bu, milyonlarca farklı sorguya ve milyonlarca farklı sayfaya baktığımız ve genel olarak değerlendirdiğimiz şey, algoritmanın doğru yolda gitmesi veya bu algoritmanın doğru şekilde ilerlemesi.

Bu işlemin üzerinde odaklanmaya değecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. ”

Kaynak : Search Engine Journal

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...