Ana SayfaSEOGoogle, Youtube İçerik Üreticileri İçin Telif Hakkı Eşleştirme Aracı Hazırlıyor

Google, Youtube İçerik Üreticileri İçin Telif Hakkı Eşleştirme Aracı Hazırlıyor

-

Google, YouTube’da içerik oluşturan kullanıcıların içeriklerinin diğer kanallarda tekrar yayınlanmasını engellemek için bir süredir çeşitli geliştirmeler yapıyordu. Youtube Ceator Blog’da yayınlanan bilgilendirici bir paylaşım ile Google, YouTube içerik oluşturucularının telif hakkı olan çalışmalarını korumalarına yardımcı olmak için yeni bir adım attığını açıkladı. Google, yakın zamanda telif hakkı olan içerikleri diğer kanallarda yeniden yüklendiğinde bulmak için tasarlanmış yeni bir Youtube Telif Hakkı Eşleştirme aracı yayınlayacak.

YouTube Video Etiketleri Nasıl Olmalıdır?

Youtube Telif Hakkı Eşleştirme aracı nedir?

İçerik oluşturucular Google’ın hazırladığı bu aracı kullanarak yükledikleri videoların kopyalanıp kopyalanmadığını tespit edebilecekler. YouTube üzerindeki videolarınız Youtube Telif Hakkı Eşleştirme aracı yardımıyla aynı veya benzer olan diğer videoları da tarayacak ve bulmaya çalışacaktır. Bir eşleşme bulunduğunda, Telif Hakkı Eşleme aracındaki “eşleşmeler” sekmesinde görünecektir.

Video içerik üreticileri ilgili sekmeden bu aşamadan sonra ne yapacağına karar verebilir. Buradan diğer kanallarla iletişim kurabilir, yayından kaldırma isteği başlatabilir veya hiç bir şey yapmamayı tercih edebilir. Telif hakkı sahibi, videoyu ilk yükleyen kişiye göre belirlenir.

“Videonuzu YouTube’a yükleyen ilk kişi olmanız önemlidir. Yükleme zamanına göre kimlerin eşleşmesi gerektiğini belirliyoruz. ”

Google, bu aracın içeriğin tamamının yüklendiği videoları bulmak için tasarlandığını, kısmi içeriklerin “eşlemeler” sekmesinde gösterilmeyeceğini özellikle belirtiyor. Video içerik oluşturucuların, diğer kanallar tarafından yüklenen içeriklerinin videolarını tespit etmeleri durumunda, telif hakkı web formunu kullanarak her zaman bildirebilir.

Youtube Telif Hakkı Eşleştirme aracını kimler kullanabilir?

Youtube Telif Hakkı Eşleştirme aracı, önümüzdeki hafta içerisinde 100 binden fazla abonesi olan içerik oluşturuculara sunulacak. Zaman içerisinde YouTube İş Ortağı (YouTube Partner) programındaki her içerik oluşturucu için kullanılabilir hale gelecek.

Google, bu aracı herkes için güvenli ve etkili kılmak amacıyla neredeyse bir yıldır test ettiğini paylaştı ve muhtemel bundan sonra da kullanımı yakından takip etmeye devam edecektir.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

PageRank Algoritması Nedir? Nasıl Arttırılır?

PageRank Algoritması Nedir? Nasıl Arttırılır?

0
PageRank, bir web sitesinin kalitesini belirlemek için Google tarafından kullanılan bir algoritmadır.  Yüksek bir PageRank puanına sahip olmak, web sitelerinin arama sonuçlarında (SERP) daha...
Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?