Ana SayfaSEOA / B Testleri Site Açılış Hızını Yavaşlatır mı?

A / B Testleri Site Açılış Hızını Yavaşlatır mı?

-

Kullanıcıların alışkanlıklarını değerlendirebilmek ve daha iyi bir müşteri deneyimi sağlayabilmek için tercih edilen yöntemlerden bir tanesi A/B testlerinin sağladığı veriler. Google’ın önemli isimlerinden biri olan John Mueller kısa süre önce yaptığı canlı yayında özellikle tasarım geçişleri veya domain değişikliklerin sonrasında yapılan A / B testleri ile ilgili site sahiplerine tavsiyelerde bulundu. Herkesin aklına takılan önemli bir soru olan “A / B Testleri Site Açılış Hızını Yavaşlatır mı?” sorusunun cevabını da yetkili bir ağızdan öğrenmiş olduk.

A/B Testi Nedir Nasıl Yapılır?

A / B Testleri Site Açılış Hızını Yavaşlatır mı?

Bu konu bir kullanıcının Google Web Yöneticisi Merkezi Hangout’unda aşağıdaki soruyu sormasıyla gündeme gelen bir konu oldu. Google mühendislerinden John Mueller’in canlı yayında merak edilen bu konu hakkında detaylı bilgiler verdi.

“Büyük ölçekli bir URL geçişi başlatılırken bir A / B testi yapılıyorsa bu nasıl bir etki oluşturur? Tüm eski URL’ler düzgün bir şekilde 301 yeni URL’lere yönlendiriliyor, ancak Googlebot, bazen URL’leri test etmeye yönlendiriliyor. Bu sinyallerin nasıl geçiş yaptığını ve potansiyel olarak bir alan adının farklı bir yere taşınırken geçiş süresini uzatabilir mi? ”

Google mühendislerinden John Mueller’in canlı yayında verdiği bilgiye göre, bir A / B testi yapmak site açılış işleminin olması gerekenden daha uzun sürmesine neden olabileceğini belirten önceki hangout’larda olduğundan çok daha uzun bir cevap verdi.

John Mueller, bir site geçişi sırasında çok sayıda A / B testi gerçekleştirmekten kaçınmanın en iyi yol olduğunu özellikle belirtiyor. Bir sitenin taşınma işlemi sonrasında Google, geçiş yapıldıktan sonra genel resmin ne olduğunu anlamaya çalışacak ve bu biraz zaman alacaktır. Google taradığı bir sitede tam olarak neler olup bittiğini doğru algılayabilire tüm algoritmik sinyalleri eski siteden yeni siteye taşımak o kadar kolay olur.

John Mueller, site sahiplerinin site geçişi sırasında olabildiğince temiz bir sinyal sağlamasını şiddetle tavsiye ediyor. Geçiş işlemiyle birlikte A / B testi fantezisi de devam ederse, Google’ın geçiş sonrasında neler olduğunu anlaması daha uzun sürer.

Site Geçişi Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Eski siteden gelen tüm URL’lerin yeni sürüme doğru yönlendirildiğinden emin olun.
  • Aktif olan URL’lerde tarama hatası olmadığından emin olun.
  • Daha önce robots.txt tarafından engellenmeyen veya engellenen hiçbir şeyi değiştirme.

Bu, Google’ın bir site geçişini verimli bir şekilde işlemesi için gereken sinyalleri sağlamasına yardımcı olacaktır. Bir sitenin bir sürümden diğerine basit bir geçiş yaptığınızı gösteren temiz bir sinyal verin. Aksi takdirde Google’ın yeni verileri doğru şekilde taraması çok daha uzun sürer.

Mueller’in 11:17 işaretinden başlayarak aşağıdaki videoda tam yanıtını görebilirsiniz.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...