Ana SayfaSEOSEO ve SSL ilişkisi

SEO ve SSL ilişkisi

-

Google tarafından yapılan öngörü ve açıklamalar ile sürekli gündeme gelen SEO ve SSL ilişkisi oldukça konuşuldu. SEO için SSL gerekli mi?

İnternet sitesi ve ziyaretçiler arasındaki kişisel bilgileri, gizli verileri, şifre ve kredi kartların şifrelenmesini sağlayan SSL Sertifikası son zamanlarda Google tarafından güvenlik çalışmalarına verdiği dikkat ile büyük bir ihtiyaç olduğu söylenebilir. Hatta son zamanlarda SSL sertifikalarının fiyatları da düştüğü görüldükçe denemek ve satın almak için tam da zamanı olabilir.

SSL Kullanılmalı mı?

Özellikle e-ticaret siteleri gibi önemli bilgilerin yer aldığı internet sitelerinin SSL kullanımı Google tarafından zorunlu tutuluyor, geçtiğimiz yıllarda ise kullanıcı bilgilerinin gizliliği için de önemli yerlere sahip oldu. Bunun yanında artık Google sıralama faktörleri arasında SSL’de önemli bir etken oldu. 200’den fazla faktör arasında SSL faktörü de bulunması çok büyük muhtemel. Geçtiğimiz 2018 yılında HTTPS kullanımının oranına göre Google sıralamaları gösterildiği gibi yüksek sıralamalara sahip oluyor.

Sitemize SSL Serfikası Kurduktan Sonra Yapmamız Gereken İşlemler Nelerdir?

SSL ve SEO ilişkisi
SSL ve SEO ilişkisi

Olay sadece SSL kurmakla da bitmiyor. Araştırmalara göre SSL kurulu web sitelerinin sadece %65’i tam anlamıyla doğru bir şekilde SSL kullanımı yapmış gözüküyor. Doğru SSL kullanımını anlamak aslında oldukça basit bir durum çubuğundan anlayabiliriz. Tarayıcının üst kısımındaki adres çubuğunun sol tarafında ufak simgeler bulunuyor. Bu simgeler 4 farklı şekilde çıkabilir.

SSL ve SEO İlişkisi

Öncelikle internet sitenizin “Güvenli” olarak işaretlenmesi internet sitenizi ziyaret eden kullanıcılar tarafından siteniz hakkında düşüncelerini olumlu yönde etkileyecektir. SEO açısından da SSL sertifikaları ciddi anlamda katkı sağladığı da kullanıcı deneyimi açısından görülebiliyor.

Ücretsiz SSL nasıl alınır?

SSL sertifikaları internet sitelerinin Google üzerindeki sıralamalarında olumlu etkileyebiliyor. Bu etkilenmeler büyük olmasa da SSL kullanmayan rakiplerinize göre daha üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...