Ana SayfaSEOÜcretsiz SSL nasıl alınır?

Ücretsiz SSL nasıl alınır?

-

Sitelerimizde SSL kullanımı artık neredeyse zorunlu hale geldi. Tarayıcılar SSL sertifikası olmayan sitelere girerken güvenli değil uyarısı verirken Google’da ise arama sonuçlarını etkilemeye başladı. Arama sonuçlarında ilk sayfada neredeyse hiç SSL sertifikası olmayan site görmedim doğrusu.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL Sertifikası kullanan sitelerde verilerinizin güvenliği önemsenir, Verileriniz sunucu ve sizin aranızda güvenli bir yol izleyerek aktarım sağlar. SSL sertifikası olmayan bir kaynaktan veri müdahalesinde bulunulamaz tarayıcılar bu durumda “Güvenli Değil” hatası vermektedir.

Ücretsiz SSL Sertifikası nasıl Kurulur?

Ücretsiz SSL sertifikası 90 gün süre ile alınabiliyor, 90 günlük süre bittikten sonra aldığımız site üzerinden yenile tuşuna basarak yeniden süre uzatabiliyoruz.

İlk olarak sslforfree.com sitesine giriyoruz. Ardından SSL kullanmak istediğimiz site adresini görselde işaretlenen alana yazıyoruz ve “Create Free SSL Certificate” tuşuna tıklıyoruz.

Üçüncü adım olarak karşımıza gelen sayfadan kayıt oluyoruz. Bu adımdan sonra bizi direkt olarak SSL kurulum sayfasına yönlendiriyor.

Bu kısımda alanları kontrol ederek adımları geçmek için “Next Step” tuşlarına basarak ilerliyoruz. Ardından karşımıza Alan adını doğrulamamız için bize 3 seçenek sunuyor. Biz en hızlı ve yapacağımız işlemin bütünlüğünü sağlamak için HTTP File Upload seçeneği ile ilerleyeceğiz. Dilerseniz diğer adımlardan devam edebilirsiniz.

Bu adımda bizeden bir dosyayı indirip sunucumuza yüklememizi istiyor.”1″ numaralı alana verilen “Download Auth File” tuşuna tıklayarak indiriyoruz. Ardından “/.well-known/pki-validation/” yolunda bir dosya oluşturacağız bunun için cpanel üzerinden dosya yöneticisine giriş yapıyoruz.

“public_html” yoluna giderek ardından “+Klasör” tuşu ile ilk önce dosyalarınızda yok ise “.well-known” dosyasını oluşturuyoruz. sonraki adımda ise bu dosyaya girerek yeniden “+Klasör” tuşuna basarak “pki-validation” klasörünü oluşturuyoruz. Dosya yükleme kısmına gelerek indirdiğimiz dosyayı bu alana yüklüyoruz. Ve doğrulamak için son tuşa tıklıyoruz.

SSL kurulumu için yeni bir sayfaya gidiyor ve dosyaları indiriyoruz. “Download Certificate(.zip)” tuşuna tıklayarak indiriyor zip dosyasından çıkartıyoruz.

Bu adımdan sonra cPaneldeki SSL/TLS alanına giriyoruz.

İndirdiğimiz dosyaları bir kod düzenleyici aracılığı ile açıyoruz. Not defterinide kullanabilirsiniz. Sağ tıklayarak “Birlikte aç/Şununla aç” seçeneğini seçerek dosyaları açıyoruz.

Karşımıza çıkan metnin hepsini kopyalayıp cPaneldeki uygun alanlara yapıştırıyoruz.

ca_bundle.crt –> Sertifika Kuruluşu Paketi: (CABUNDLE)

certificate.crt –> Sertifika: (CRT)

private.key –> Özel Anahtar (KEY)

bu dosyaları eşleştirerek yüklemelisiniz. “Sertifika Yükle” tuşuna basarak sertifikayı yüklüyoruz.

Son adım olarak sslforfree.com sitesine dönerek yüklemeyi doğruluyoruz ve sertifikamız kullanıma geçmiş oluyor 90 gün boyunca kullanabilirsiniz. 90 gün bittikten sonra siteye tekrar girerek süreyi uzatabilirsiniz.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...