Ana SayfaSEOGoogle Search Console Insights kullanıma sunuldu

Google Search Console Insights kullanıma sunuldu

-

Bir yıl öncesinde sınırlı betayla kullanıcılara sunulan Search Console Insights paneli artık tüm kullanıcılar için sunulurken raporlara erişilebilecek.

Google Search Console üzerinde artık internet sitesini doğrulamış ve analiz alan kullanıcılara Google Search Console Insights raporları sunulmaya başlandı. Search Console Insights inceleme sayfasına buradaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz;

search.google.com/search-console/insights

Yeni Search Console Insights nedir?

Özellikle devamlı olarak içerik üreten kullanıcılar ve yayıncılar için tasarlanan, Google’a göre “kitlelerin internet sitesini nasıl keşfettiği ve neyin etki uyandırdığını anlamalarına yardımcı olan Search Console Insights Türkiye ve tüm Dünya için aktif olarak kullanılabiliyor. Yeni Search Console Insights raporlaması hem Google Search Console hem de Google Analytics’den alınan veriler ile kullanıcılara rapor özeti sunmaktadır.

Search Console Insights ne zaman kullanıma sunuldu?

Google geçtiğimiz 2020 yılında ilk olarak bu özelliği beta olarak kullanıcılara sunmaya başladı. Ardından bazı içerik oluşturucularına hata ayıklamak ve Google’a raporlar hakkında geri bildirimde bulunması için sınırlı erişim sağladı. İlk çıktığı zamanlarda Google,  “içerik oluşturuculara bilinçli kararlar vermeleri ve içeriklerini iyileştirmeleri için ihtiyaç duydukları verileri sağlamanın bir yolu” dedi.

Search Console Insights ekran görüntüsü

Search Console Insights hangi verileri sunuyor?

Yeni kullanıma sunulan bu özellikte raporlar aşağıdaki sorulara yanıt veriyor;

  • Tüm zamanlardaki sayfa görüntülenme sayısı
  • Son 28 günde siteye genel bakış: Sayfa görüntülenmeleri ve ortalama sayfa görüntülenme süresi
  • En çok aranan sorgular, tıklanmaları ve ortalama konum
  • Son 28 günde yayınlanan içeriklerin analitikleri
  • En popüler içerikler
  • Kullanıcıların sizi nasıl bulduğunu gösteren trafik kanalları (Google, Doğrudana ve Yönlendirme gibi)
  • Başka web sitelerinden aldığınız yönlendirmeli bağlantılardan ne kadar trafik aldığınız ve ortalama sayfa görüntülenme süresi
  • Sosyal medya platformlarından gelen tıklanma oranları ve ortalama sayfa görüntülenme süreleri
  • Son olarak tüm veri ve analizleri denetlemek için Search Console ve Google Analytics yönlendirmesi

Tüm verilere nasıl erişebilirim?

Bu yeni özellikle birlikte ana analiz kaynağı ilk olarak Google Search Console. Yukarıda detaylandırdığımız diğer analizler için Google Search Console mülkünüzü Google Analytics mülkünüzle doğrudan bağlantı yapmanız sonucunda yukarıdaki tüm analizleri görüntüleyebilirsiniz. Google, içeriğinizle ilgili tam deneyim ve en iyi bilgileri elde etmek için Analytics mülkünüzü inceliyor ve bununla birlikte önerilerde bulunuyor. Ayrıca eski tip Analytics hesabınız mevcutsa analiz sonuçlarında yine hatalarla karşılaşabilirsiniz bu yüzden Analytics hesabınızı Google Analytics 4 sürümünü kullanmalısınız.

Google Analytics’ten Alabileceğiniz 4 Yeni SEO Raporu

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...