Ana SayfaSEOGoogle güncellemeleri komutlu aramaları da etkiliyor

Google güncellemeleri komutlu aramaları da etkiliyor

-

Sadece bir internet sitesi veya sadece bir anahtar kelimenin olduğu içeriği bulmak için yaptığımız komutlu aramalar temel bir güncellemede arama sonuçlarında alınan sonuçlar komutlar ile yapılan aramalarda da geçerli.

Barry Schwartz tarafından Google ekibine iletilen soru geç kalmadan yanıt gördü. İşte Soru;

“Bir internet sitesi temel bir güncellemede olumsuz bir şekilde etkilendiğinde bir siteyi komut ile aradığımızda o site için daha alakasız, daha az sonuçlar gelebilir mi? Bir çok deneme yaptım ve yıllar içinde böyle bir tuhaflık fark ettim.”

Google’dan Gary Illyes tarafından cevap geçikmedi. Genel sorgu ekli site komutlarının güncellemeden etkilenmemesine rağmen sorgu ile yapılan aramaların etkilendiğini belirterek şu şekilde yanıtladı;

“· site: kendi başına doğrudan değil (farklı, bağlantısız bir sıralama yolu kullanıyor)
· site:+sorgu etkilenir (normal sıralama yolunu kullanıyor)”

Gary Illyes tarafından verilen örnekte ilk olarak “site:aramamotoru.com” gibi bir komug ve daha da detayları görmek istiyorsak site:aramamotoru.com/seo olabilir. İkinci bir örnekte ise “site:aramamotoru.com seo nedir”

Google geçmişi boyunca gelen güncellemelerden etkilenen internet siteleri, bu etkiler karşısında site sorgularında da olumsuz etkilenebiliyor. İlk örnekte olduğu gibi sadece site: aramalarında sonuçlarda çok bir şey değişmese de site:domain.com anahtar kelime aramalarında sayfalarınızın sıralamaları da değişkenlik gösterecektir.

Normal arama motoru kullanıcılarını çok etkileyen bir hata olmasa da SEO uzmanları ve komutla sıkça arama yapan kullanıcılar tarafından önemli bir detay. Örneğin son gelen Core Web Vitals güncellemesi sonucunda daha hızlı sayfaları öncelikli görme ihtimaliniz bu doğrulamayla birlikte doğrulanmış oldu.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

0
İş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan dijital pazarlamada, internetin de yaygın kullanımıyla beraber markaların online varlıklarını sürdürmeleri önemli hale geldi. İşletmelerin web site tasarımları...