Ana SayfaSEOTüm verilen linkleri nofollow yapmak faydalı mı?

Tüm verilen linkleri nofollow yapmak faydalı mı?

-

Hazırladığımız içeriklerde verdiğimiz linklerin durumu hep tartışma konusu olmuştur. Verilen linkleri nofollow yapmak faydalı mı? sorusuna çeşitli gruplarda, forumlarda vb platformlarda pek çok defa görmüşsünüzdür. Herkes farklı düşünceleri dile getirir, farklı farklı tecrübeler ve yaklaşımlar görürsünüz konu ile alakalı.

Verilen linkleri nofollow yapmak faydalı mı?

Google’dan John Mueller geçenlerde bir kullanıcının sorusu üzerine Google Webmaster Central Hangout’ta bu konuya değindi. John Mueller, verdiği cevap ile bu konuya açıklık getirdi. Tüm verilen bağlantıları nofollow olarak etiketlemek sıralama olarak yararlı olduğu konusundaki paylaşılanların yanlış olduğunu belirtti.

URL uzunluğu SEO’yu etkiler mi?

Geçen akşam gerçekleşen bir Google Webmaster Central Hangout’unda bir izleyiciden gelen soru:

“Verilen tüm bağlantıları rel = nofollow ile etiketleyen bazı büyük yayıncıların uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bildiğim kadarıyla, bunun arkasındaki mantık, zayıf backlink akışı ve daha sonra daha sıralamada negatif bir performans aktarmak demek.

Mueller, cevabında oldukça netti ve bu varsayımın “kesinlikle yanlış” olduğunu söyledi. Aslında, tüm giden bağlantılarda nofollow özniteliği kullanmak, zaman zaman sorunlara neden olabilir, çünkü web sayfalarına bu şekilde link aktarılması doğal olmayan bir yoldur.

Google, Robots.txt’yi resmi standart haline getirmek istiyor

İşte John Mueller’in cevabı:

“Bu kesinlikle yanlış. Web sitenizde normal linkler kullanıyorsanız bu durum geçerli değildir. Tüm verilen linkleri nofollow yapmak arama sonuçlarında daha kötü bir şekilde sıralanmanıza yol açabilir.

Hatta, sayfanın normal bağlantısı varsa, o zaman muhtemelen zaman içinde biraz daha iyi bir sıraya çıkacağını bile sanmıyorum. Aslında, bu durumun normal web ekosisteminin bir parçası olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu yüzden kesinlikle tüm giden linkleri nofollow olarak işaretleyerek herhangi bir sıralama avantajına sahip değilsiniz. ”

İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Rank Math görsel SEO ayarları

Rank Math görsel SEO ayarları nasıl yapılır?

0
Resimlerin optimize edilmesi, Google’ın resimleri ve siteyi daha iyi analiz etmesini sağlar. WordPress tabanlı web sitelerinde ise Rank Math gibi pek çok eklenti ile...