Ana SayfaSEOGoogle, Sıfırıncı Sırada Birden Fazla Siteden Veri Göstermeye Başladı

Google, Sıfırıncı Sırada Birden Fazla Siteden Veri Göstermeye Başladı

-

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, sıfırıncı sırada birden fazla siteden veri göstermeye başladı. Daha önceden neredeyse tüm bilgileri tek bir siteden göstermeyi tercih eden Google, artık Sıfırıncı sırada (Position Zero) birden fazla siteden veri alacak.

Google, Sıfırıncı Sırada Birden Fazla Siteden Veri Göstermeye Başladı

Position Zero olarak da adlandırılan Sıfırıncı Sıra site sahipleri için inanılmaz derecede önemli. En son verilere göre 1. sırada yer almak tüm organik trafiğin %50-55’ini almak anlamına geldiği düşünüldüğünde, 1. sıranın da üstünde yer alan ve bu yüzden sıfırıncı sıra olarak adlandırılan alan da yer almak, site trafiklerini oldukça fazla arttıracaktır.

İlk duyurulduğu günden bu güne kadar, site sahiplerinin ulaşmak için çabaladığı sıfırıncı sıra son güncellemeye kadar sadece 1 siteden veri çekiyor ve tüm trafiği sıfırıncı sırada yer alan site kazanmış oluyordu.

Ancak Google’ın yaptığı yeni güncelleme ile, artık bazı aramalarda sıfırıncı sırada yer alan bilgilerin tamamı bir siteden çekilmeyecek. Bunun yerine arama hakkında bilgi, görsel ve link farklı sitelere ait olabilecek.

Örneğin aşağıda da ekran görüntüsü bulunan, Türkiye’den ve Türkçe olarak yapılan “en çok okunan kitaplar” aramasına ait sıfırıncı sıra verilerine göre liste farklı bir siteden, link farklı bir siteden ve görsel ise farklı bir siteden alınmış. Bu da demek oluyor ki eşit parçalar halinde olmasa bile “en çok okunan kitaplar” aramasında sıfırıncı sıranın trafiğini 3 site bölüşecek.

Google, Sıfırıncı Sırada Birden Fazla Siteden Veri Göstermeye Başladı

Google, Sıfırıncı Sırada Birden Fazla Siteden Veri Göstermeye BaşladıBu yeni güncelleme ile Google, gerekli optimizasyonları yapan sitelerin sıfırıncı sırada listelenme ihtimallerini arttırmış oluyor. Sıfırıncı için nasıl bir SEO çalışması yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, sizler için daha önce hazırlamış olduğumuz “Sıfırıncı Sıra SEO Çalışması Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı okuyabilir ve sıfırıncı sırada sizlerde yerinizi alabilirsiniz.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

 Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

0
GTMetrix, web sitelerinin performansını ölçen ve analiz eden bir çevrimiçi SEO aracıdır. Bu araç, web sitelerinin hızını, yüklenme süresini ve genel performansını değerlendirmek için...