Ana SayfaPazarlamaİçerik Pazarlamanızı SEMrush Kullanarak Güçlendirmek için 12 Harika Neden

İçerik Pazarlamanızı SEMrush Kullanarak Güçlendirmek için 12 Harika Neden

-

İlyas Teker

İlyas Teker

Konuk yazarımız İlyas Teker iProspect Chicago’da SEO Direktörlüğü görevini yaptı. Bu yazısı ilk kez SEMrush üzerinde yayınlandı.

 

Ön bilgi: Yazı sonunda SEMrush’ı 1 ay ücretsiz deneyebileceğiniz link bulunmakta. Haydi yazımıza başlayalım.

Bazı rakipleriniz arama sonuçlarında sizden ciddi anlamda üstün durumda. Peki siz bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz? Rakiplerinizle ilgili herhangi bir araştırma yaptınız mı? Rakiplerinizin içerik pazarlama stratejilerini analiz ettiniz mi ve onların neden sizden çok daha fazla trafik aldıklarını buldunuz mu? Açıkçası, onlar bir şeyleri doğru yapıyorlar ve siz de onların gerisinde kalıyorsunuz.

Semrush Nedir?

Rekabeti analiz etmenize yarayacak ve çok daha etkin bir strateji yaratmanızı sağlayacak pek çok harika SEO aracı var. SEMrush benim en beğendiğim araçlardan biridir ve şimdiye kadar SEO alanında var olan en güçlü SEO araçlarındandır.

SEMrush Hakkında

Peki SEMrush ne yapar ve içerik pazarlamanıza nasıl yardımcı olur? Şöyle ki, SEMrush sizin anahtar kelime aramanızı yapan, rakiplerinizin kullandığı anahtar kelime stratejisini daha iyi anlamanızı sağlayan, blogunuzun SEO değişimini raporlayan, link alma (backlink) fırsatlarını analiz eden ve çok daha fazlasını yapan bir SEO aracıdır.

SEMrush Overview

Dünyanın her yerindeki internet pazarlamacıları SEMrush’a güvenir. Ayrıca SEMrush pek çok irili ufaklı şirket tarafından da kullanılır. Philips, Forbes, PayPal, Hyatt ve benzeri dev şirketler de bu aracı kullanıyorlar. SEMrush 46 milyon alan adı ve 120 milyon anahtar kelimeden oluşan (bu sayı her yıl artıyor) devasa bir veritabanına sahiptir. Bir alan adının veya varış url’sinin (landing URL) Google SERP’in üzerindeki organik pozisyonunu, Adwords reklamlarının kopyalarını ve bunların pozisyonlarını, tık başı maliyet (CPC) reklamları, rakip analizi gibi daha pek çok şeyi takip eder. SEMrush içerik pazarlamanıza yardım eder ve bu yaptığı en önemli şeydir. Fakat size SEO aracının bunu nasıl yaptığını anlatmadan önce, içerik pazarlaması ve içerik pazarlamasının önemi hakkında biraz bilgi vermek isterim..

İçerik Pazarlaması Neden Bu Kadar Önemli?

İçerik pazarlaması eğlenceli, yararlı ve bilgilendirici bir içeriği etkin bir şekilde yaratmak ve potansiyel müşterilere dağıtmak için internet pazarlamacıları tarafından kullanılan bir stratejidir. Harika bir içerik ziyaretçilerinize tutunmanıza, yeni müşteriler kazanmanıza , ürünlerinizi satmanıza ve markanız ile ilgili pozitif bir çağrışım yaratmanıza olanak sağlar.

SEMrush İçerik Pazarlama

İşte harika bir içerik pazarlama stratejisinin sizin için yaptıkları:

  1. Markanızla ilgilenmeye devam eden kendi sadık müşteri topluluğunuzu oluşturur.
  2. Sizi niş konumunuzda bir otorite yapar.
  3. Müşterileriniz ile sıkı bağlar kurmanıza ve sürekli geri bildirim almanıza yardımcı olur.
  4. Kaliteli içerik üretir ve SEO’nuz için harikalar yaratır.
  5. İşinize değer katar ve rekabetçi kalmanıza yardımcı olur.

Öyleyse, SEMrush sizin için ne yapar? İçerik pazarlamanıza nasıl yardımcı olur? Haydi bulalım!

İçerik Pazarlamanızı SEMrush Kullanarak Güçlendirmek İçin 12 Harika Neden

Neden #1: Daha Etkin Anahtar Kelime Araması

Anahtar kelime stratejiniz, içerik pazarlaması planlarınızın sarsılmaz temeli olmalıdır. Müşterileriniz sizi arama motorlarında anahtar kelimeler ile bulur. SEMRush’ın yaptığı şey size en çok arama trafiği getirmesi muhtemel olan anahtar kelime öbeklerini belirlemektir. SEMrush anahtar kelime optimizasyonu ve içerik stratejiniz konusunda size yardımcı olur.

SEMrush Organik Arama Pozisyonu

SEMrush belirli bir kök kelime ile ilişkili farklı anahtar kelime varyasyonlarını keşfetmenize yardımcı olur. Bu, insanların aslında nasıl online arama yaptıklarını çok daha iyi anlamanıza olanak sağlayacaktır. Yani, kullanıcı davranışlarını çok daha hızlı belirlemenize yardımcı olur.

Her anahtar kelime öbeği için ortalama arama sayısını 12 ayı ayrı ayrı olacak şekilde SEMrush üzerinde görebilirsiniz. Anahtar kelime öbekleri için rekabeti, Adwords tık başı ödeme (PPC) reklamı üzerindeki bir tıkın ortalama fiyatlarını, Google’da arama sorgusu için kaç sayfa olduğunu, ve herhangi bir anahtar kelime arama sorgusu için Google’daki en üst sıralamalara sahip siteleri görebilirsiniz..

Neden #2: Karşılaştırmalı Rekabetçi Zeka

Rakiplerinizin ne kadar iyi olduğunu ve neyi doğru yaptıklarını analiz etmeden önce, kendinizin ne yaptığını anlamanız önemlidir. Websitenizi SEMrush’a girdiğinizde, aldığınız trafik (organik olsun veya olmasın) hakkında size bilmeniz gereken her şeyi söyleyen bir genel bakış ekranı göreceksiniz. Trafiğinizin daha iyiye mi kötüye mi gittiğini ve Google sıralamanızın nasıl olduğunu gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz.

SEMrush son 12 ila 24 ay içindeki ilerleme hızınız ve trafik artışınız hakkında herşeyi içeren, PDF formatında, aylık SEO raporları gönderir. Her hafta bu tabloyu takip ederek sitenizle ilgili değişimi rahatça görebilirsiniz.

Karşılaştırmalı Rekabetçi Zeka

Neden #3: Analiz Edin Ve Strateji Oluşturun

Piyasada milyonlarca blog var ve pek çoğu sizinkinden pek de farklı değil. Öyleyse, rakiplerinizi  takip etmek ve tam olarak ne durumda olduklarını anlamak çok önemli. SEMrush hem rakiplerinizi hem de onlara en çok trafik getiren anahtar kelimeleri daha derin analiz etmenize olanak sağlar. Rakiplerinizin kullandığı en etkin anahtar kelimeleri öğrendiğiniz zaman bir sonraki adım onları kendi içerik pazarlama çalışmalarınızın  bir parçası haline getirmektir. Bu arama terimlerini hedefleyen içerikler geliştirebilirsiniz.. SEMrush rakiplerinizi anlamaya ve onların en iyi anahtar kelimeleri ile elde ettikleri trafiği hedeflemeye dayanan çok başarılı bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmanıza olanak sağlar.

Neden #4: Yeni Anahtar Kelime Fırsatlarını Belirleyin

SEMrush yeni anahtar kelime keşfetme konusunda harika bir araçtır. Örneğin, SEMrush üzerinde “içerik pazarlaması” anahtar kelimesi araması yaparsanız, bununla alakalı pek çok farklı anahtar kelimeye ulaşabilirsiniz. Önerilen kelimelerden birine tıkladığınız zaman, alakalı yeni anahtar kelimeleri göreceksiniz. Bu, içerik oluşturmanız için daha fazla ve daha iyi anahtar kelimeler belirlemenize olanak sağlar.

Yeni Anahtar Kelime Fırsatlarını Belirleyin

Neden #5: Geçmiş Ve Mevcut Sıralamalarınızın Kaydını Tutun

SEMrush ile çok kolay bir şekilde mevcut ve geçmiş sıralamalarınızı izleyebilirsiniz. Belirli zamanlar için Google sıralamalarınızdaki ilerlemeleri (veya gerilemeleri) görebilirsiniz. Böylece neyin işe yaradığını ve ya neyin yaramadığını görebilirsiniz. Örneğin 12 ay önce yazdığınız, sıralamalarınızda artışa sebep olan bir blog yazısı hakkında daha fazla bilgi alabilir ve . benzer konuları, farklı anahtar kelimeleri kullanarak başarınızı devam ettirebilirsiniz.

Neden #6: Rakiplerinizin Rekabetini Analiz Edin

SEMrush sadece rakiplerinizi analiz etmenize yardımcı olmaktan daha fazlasını yapar. Rakiplerinizin rakiplerini analiz etmenize olanak sağlar. Temelde, benzer anahtar kelimeler için iyi sıralamalara sahip tüm web sitelerini bulur ve size bu sitelerin her biri tarafından kullanılan en iyi 20 anahtar kelimenin tahmini getirdiği trafiği sizinle paylaşır. Bu size rakiplerinizin trafiği hakkında fikir verebilir ve bunu dikkate alarak yeni stratejiler oluşturabilirsiniz..

Rakiplerinizin Rekabetini Analiz Edin

Neden #7: Mevcut Trafiğinizi Kaybetmeyin

SEMrush, yeni trafik elde etmenize yardımcı olduğu gibi, size var olan trafiğinizi kaybetmemeniz için de yardımcı olur. Varolan trafiğinizi sürekli kontrol etmek sizin için önemlidir. Gelen yeni trafik nedeniyle bir süreliğine sıralamada yüksekte yer alabilirsiniz; ancak, eğer varolan trafiğinizi kaybetmeye başlarsanız ilk sayfada uzun süre kalamazsınız . SEMrush ile neyi izlemek istediğinizi seçebilirsiniz; Alan adınız, anahtar kelime pozisyonlarınız, sonuçları rakiplerinizin sonuçlarıyla karşılaştırabilirsiniz, yeni anahtar kelimeler eklemek için Google Analytics veya GoogleSearch Console bağlanabilirsiniz.

Neden #8: Daha İyi Reklam Fırsatları Bulun

Sitenizden daha fazla gelir elde etmek bir diğer yol sitenizde reklam göstermektir. Google AdWords üzerinde ciddi bütçeler harcayan bir çok şirket var.

Sitenizde reklamlarını görüntülemek için bu şirketlere ulaşabilir ya da ortaklık programlarına katılabilirsiniz., . Başarılı bir affiliate marketer olmak için, her şeyden önce, harika içerik oluşturmak gerekir. Okuyucularınız için bilgilendirici, ilginç ve yararlı içerik yaratmadan ortaklık pazarlamasından para kazanmak çok zordur.

SEMrush burada da size yardımcı olabilir. Sitesinizi sıralamaya sokmaya çalıştığınız anahtar kelimeye bakar ve bu anahtar kelimelere tıklama başına ödeme (pay per click) yapan şirketleri size gösterir. Reklam fırsatları için bu yöntemi de kullanmanız gelirlerinizi arttırmak için faydalı olacaktır..

Daha İyi Reklam Fırsatları Bulun

Neden #9: Rakipleriniz Bulmadan Önce Reklam Fırsatlarını Bulun

Üstte de bahsettiğim gibi SEMrush sadece işiniz için en iyi reklam fırsatları bulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, bunu rakiplerinizden daha hızlı yapmanıza da yardımcı olur. SEMrush’ın web sitenizde reklamını yayınlamak istediğiniz işletmeler hakkında bilgi edinmenize olanak sağladığı şeyler şunlardır:

  • Trafik için ödeme yapan alan adları
  • Şirketlerin teklif verdikleri kelimelerde sizin sitenizle ortak olan kelimelerin görüntülenmesi tarafından oluşturulan tahmini trafik
  • Bu reklamlar aracılığıyla trafiği oluşturmanın tahmini maliyetini görme

Bir kez bu bilgilere sahip olduktan sonra, işletmeleri -hedeflemeye çalıştıkları anahtar kelimede sıralamalarda yer alan- web sitenizde reklam vermenin neden tüm harcamayı AdWords üzerinde yapmaktan çok daha mantıklı olduğuna ikna etmek için daha iyi bir konumda olacaksınız.

Neden #10: Etkili bir Konuk Blog Yazarlığı Stratejisi Oluşturun

Konuk blog yazarlığı (Guest Blogging) size güzel sonuçlar getirecek etkili içerik pazarlama stratejilerinden biridir. Konuk yazar kabul eden bir çok blog/site vardır.

SEMrush burada devreye girer. SEMrush ile konuk yazarlık yapmayı düşündüğünüz bir web sitesi veya blog üzerinde araştırma yapabilir ve güçlü ve zayıf yönleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Böylelikle, bu sitelerde konuk olarak blog yazmanın sizin için yararlı olup olmayacağını daha kolay anlayabilirsiniz.

Konuk Yazarlık

Neden #11: Panda Güncellemeleri İle Daha İyi Başa Çıkın

Bir çok site Panda gibi Google güncellemelerinin ilk çıktığı zaman çok zarar gördü. Eğer bu süreçleri yakından takip etmezseniz, siz de zarar görebilirsiniz. Panda güncellemeleri esasen Google algoritması için içerik filtreleridir. Bunlar, yinelenen içerikleri ya da anahtar kelimelerle doldurulmuş kötü yazılan içerikleri ve benzerlerini ayıklarlar. SEMrush sitenizi tarayarak Panda tarafından olası zararınızı daha aza indirir ve size içerikle ilgili öneriler sunar.

Neden #12: Backlink Analizi Yapar

İçerik pazarlaması stratejilerinin bir diğer hedefi daha fazla backlink elde etmektir. Backlinkler daha iyi pozisyon kazanmanız için önemli bir faktöre sahiptir. Bir içerik pazarlamacısı olarak, backlink stratejilerine sahip olmalısınız. SEMrush ile rakiplerinizin backlinklerini analiz edebilir ve toplam sahip oldukları backlink sayısını öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri kendiniz için daha etkili bir backlink stratejisi tasarlamak için kullanabilirsiniz.

SEMrush backinkleri sizinle paylaşırken Google’ın değer aktardığı (dofollow) ve değer aktarmadığı (nofollow) linkler olarak ikiye ayırır. Böylelikle, kendi web siteniz de dahil, herhangi bir sitesinin kaç tane yüksek kaliteli linki olduğunu görebilirsiniz.

Backlink Analizi Yapar

Özet

Size daha etkili bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmak için neden SEMrush kullanmayı düşünmeniz gerektiğine dair 12 harika neden sundum. İster bir internet pazarlamacısı, ister online bir iş sahibi ya da bir blogcu olun, rakiplerinizin kullandığı ve onlara en çok trafik getiren anahtar kelimeleri belirleyen ve daha iyi reklam fırsatlarını saptayan SEMrush’ın planlarınız için kritik olduğunu göreceksiniz. Dahası, SEMrush, Google algoritmalarından sizi korumak için kapsamlı SEO denetimleri gerçekleştirir ve çok daha iyi bir link alma stratejisi oluşturmanıza da yardımcı olur.
SEMrush Promo CodeSiz de SEMrush’ı ücretsiz olarak 1 ay denemek isterseniz bu link üzerinden tıklayarak hesabınızı ücretsiz oluşturabilir ve burada bahsettiğim özellikleri keşfedebilirsiniz. (Promosyon kodu 1 aylık 149$ değerinde GURU access denemesi sağlar)

Diğer yazılarımı okumak için blogum ilyasteker.com’u ziyaret edebilir ya da dilerseniz Twitter’dan twitter.com/ilyasteker takip edebilirsiniz.

İlyas Teker Kimdir?

Ilyas, online marketing alanında yaklaşık 10 yıllık deneyime sahiptir. Dünya genelinde 46 ülkede 82 ofisi olan dijital pazarlama ajansı iProspect’in Chicago ofisinde SEO Direktörü olarak çalıştı. Coca-Cola, adidas, Sony gibi 150’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi.

Dijital pazarlama ile ilgili seminerlerin yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor ve Fortune 500 şirketlerinin SEO departmanlarına destek oluyor. Ayrıca DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.

4 YORUMLAR

  1. Semrush hakkında Türkiye’de yazılmış en önemli kaynak olarak gösterilmelidir @İlyas bilgilerini paylaştığın için teşekkürler. Yazılarının devamının gelmesi aramamotoru.com ve Türk SEO Geliştiricileri için önemli olacaktır. Teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?