Ana SayfaSEOGoogle Arama Sonuçlarına Uygulama içi Arama Eklendi

Google Arama Sonuçlarına Uygulama içi Arama Eklendi

-

Google kullanıcılarına sürekli kolaylıklar sunmak için yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Mobil arama sonuçlarında yer alan arama özelleştirme alanlarına mobil cihazınızın ile yapılan aramalarda “telefon(in apps)” sekmesi eklendi. Google arama sonuçlarına uygulama içi arama eklendi başlığı ile aşağıda detaylarını paylaştığımız bu özellikten mobil cihazlarında Android olan kullanıcılar yararlanabilecek.

Google Uygulama İçi Arama
Google Uygulama İçi Arama

Arama sonuçlarındaki arama özelleştirme alanlarında bulunan haberler, görseller, videolar, uygulamalar, haritalar gibi sekmeleri arama sonuçlarında görüntüleyebiliyor ve aramanızı özelleştirmek için sekmelerde geçiş yaparak istediğiniz sonuca daha hızlı ulaşabiliyorsunuz. Arama özelleştirme sekmeleri içerisinde bundan sonra uygulama içi arama sekmesi eklendi ve arama kelimesi veya kelime grubu aradığınızda uygulama içi arama sekmesini seçtiğinizde mobil cihazınızda yüklü olan uygulamalar arasında çıkan sonuçlardan seçebiliyorsunuz.

Google Arama Sonuçlarına Uygulama İçi Arama Eklendi

 

Uygulama İçi Arama Özelliğinden Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Google’ın kullanıcıların işini kolaylaştırmak için getirdiği bu yeni özellikten faydalanabilmek için mobil cihazınızda yüklü olan uygulamaları kullanmanız ile ilişkili aramalar yapmanız gerekiyor. Yani Spotify ile ilgili bir arama gerçekleştirdiğinizde bu yeni uygulama içi arama özelliğinden yararlanabilmeniz için mobil cihazınızda Spotify uygulamasının yüklü olması gerekiyor.

Uygulama içi arama özelliğini şu an Gmail, Youtube, Spotify uygulamaları ile başlayan Google ilerleyen süreçte Google Keep, Todolist, Glide, Evernote, Linkedin ve Facebook Messenger ile genişleteceğiniz de bizlerle paylaştı. Bu bağlamda önümüzdeki aylarda diğer uygulamaları da uygulama içi arama bünyesine katacağını öngörmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Mailiniz içinde yer alan veya daha önce dinlediğiniz veya beğendiğiniz bir videoyu Google arama sonuçları üzerinden uygulama içi arama sekmesinden ulaşabileceksiniz.

Web aramalarında farklı olarak bu sekme içinde yer alan tüm sonuçlar tamamen kişisel bilgilerinizle ilişkili oluyor. Aklınıza hemen gizlilik ile ilgili sorular gelecektir. Bu noktada Google uygulama içi aramalardaki verilerinizi indekslemiyor ve arama sonuçlarını sunucular üzerinden gerçekleştirmiyor. Uygulama içi arama sekmesi altındaki sonuçlar işletim sisteminiz üzerinden gerçekleştiriliyor ve mobil veri veya wi-fi ihtiyacı olmaksızın çalışmaya devam ediyor.

Paylaşılan bu yeni özelliğin sadece Android cihazlar üzerinden yapılabiliyor olmasının sebebi kullandığınız uygulamaların hangilerinin bu sonuçlar içerisinde yer alacağını sizin karar verebiliyor olmanız. Ayarlar menüsündeki uygulamalar içerisinde hangi uygulamaların bu özellik dışında yer almasını istiyorsanız onları işaretleyebiliyorsunuz.

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...