Ana SayfaE-TicaretKurumsal firmalar için E-Ticaret SEO

Kurumsal firmalar için E-Ticaret SEO

-

SEO her geçen gün daha fazla önem kazanırken kurumsal firmaların E-Ticaret alanına yönelmesi ile daha fazla değer kazanmaya başladı. E-Ticaret yapmak isteyen veya halihazırda yapan tüm işletmelerin SEO için bir bütçe ayırması gerekmektedir. İnternet üzerinden satış yapıp para kazanmak isteniliyor ise SEO işlemlerini düzenli olarak yaptırmak zorunda olduğunuzu bilmeniz gerekiyor.

Öncelikle bilmeyenler için SEO tek seferlik yapılmaz ve zaman alan bir işlemdir. Kurumsal firmaların E-Ticaret aracılığı ile pazarını büyütmesi yerinde bir karar iken potansiyel pazarı yakalamak için reklamlar ve arama motoru optimizasyonu yöntemlerini kullanması gerekmektedir. Her iki yönteminde iyi yönetilmesi ve alanında uzman firmaya bırakılması gerekiyor.

E-Ticaret Raporu

Covid-19 salgını ile beraber Shopify raporuna göre E-Ticaretin 10 yılda geleceği noktaya sadece 90 gün gibi kısa bir sürede geldi. Halen büyümeye devam eden e-ticaret için pazardan pay almak için geç değil. Tüketicilerin e-ticaretin rahatlığına kavuşması ile her geçen gün büyüyecektir.

Kaynak: eticaret.gov.tr

Ticaret bakanlığının yayınladığı son rapora göre 2020 yılının ilk 6 ayı içerisinde 91,7 Milyar TL hacminde e-ticaret yapılmış. 2019 yılına göre %64 oranında bir artış ile her geçen gün hacmini arttırarak devam ediyor.

Yerel pazardan e-ticarete geçiş

Yerel pazardan e-ticarete geçişte unutulmaması gerekenlerden birisi SEO işlemleridir. E-ticarette satışlarınızı arttırmak ve pazar payından önemli bir oranı kendinize çevirmek için SEO hizmeti almak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz. SEO ile beraber çevrimiçi reklamcılığa ise önem vermeniz gerekiyor daha fazla insana ürünlerinizi ve kendinizi tanıtmanız için reklamlar önemli bir pazarlama yoludur.

Unutmayın ki Google sizin için potansiyel müşteri kaynağıdır. Her saniye 40.000 den fazla aram yapılmaktadır. Günlük 3 Milyar aramayı geçen trafiğinden pay alma için SEO ve çevrim içi reklam işlemlerine önem vermeniz gerekiyor.

E-Ticaret için önemli olan bir diğer konu ise dönüşüm oranı arttırmadır bu konu hakkında bilgi almak için “E-Ticaret sitelerinde dönüşüm oranı nasıl artırılır?” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kurumsal E-Ticaret SEO için önemli adımlar

E-Ticaret yaparak satışlarınızı arttırmayı hedeflerken kendinize sağlam bir yol çizmeniz gerekiyor. Pazar büyük ancak rakiplerinizde yerinde durmuyor bunun için sağlam adımlar atmanız gerekiyor.

Bilgi Yapılandırması

Sitenizin içerisinde bolca bilgiye yer verin bu tüketiciye güven verecektir. Ürün detaylarına odaklanın her ürün için yeterli bilgi ürün sayfasında olmalıdır tüketiciler bir ürünü almadan önce hakkında bilgi almayı sever. Aynı zamanda arama motorları ise içerisinde bilgi olan sayfalara daha fazla önem vermektedir. Ürün sayfasında sadece ürün resmi ürün fiyatı olmamalı ürün hakkında bilgi kesinlikle eklenmelidir.

Satışı arttırmak ve arama motorları üzerinde başarı sağlamak için olması gereken bilgiler;

  • Ürün kodu
  • Ürün bilgileri
  • Ürün yorumları
  • Ürünün taksitli/kapıda ödeme gibi alım seçeneklerinin bilgisi
  • Kargo teslim süresi bilgileri
  • Ürün markası

Bu bilgiler sektörlere göre değişiklik gösterse de potansiyel müşterilerinizi ürün hakkında bilgiye doyurabilirsiniz. Potansiyel müşteriler bilgiye doymadığı sürece internette gezinmeye devam eder ve yeterli bilgiyi sağlayan sitelerden alışveriş yapma eğiliminde bulunurlar.

Arama Motoru Optimizasyonu

E-ticaret sitenizde arama motoru optimizasyonu konusuna büyük önem vermelisiniz. İyi optimize edilmemiş e-ticaret sitesinin rakipleri karşısında pek bir şansı yoktur. Site içi yapılandırma ile başlayarak site dışı işlemler ile devam edilen e-ticaret SEO arama motorları aracılığı ile potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlar.

Örnek olarak sunduğumuz bu hata raporunda e-ticaret sitesine önemli zararlar verebileceğini bilmeniz gerekiyor. Kurumsal E-Ticaret SEO için bu hatalar göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir ve hızlı bir şekilde aksiyon alınmalıdır.

SEO ve Dijital Pazarlama ile daha fazla müşteriye ulaşmak ister misiniz?

Uzman ekibimiz ile sizleri daha üst sıralara çıkartıyor işlerinizi büyütüyoruz!

İletişim
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

0
Dönüşüm hunisi, satın alma süreçlerinin başından sonuna kadar izlenen yolları ifade etmektedir. Dönüşüm hunisinin kullanılması, satın alma süreçlerinin benzer bir yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Dönüşüm...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?