Ana SayfaSEOMobil uyumlu içerik için 5 ipucu

Mobil uyumlu içerik için 5 ipucu

-

İçerik yazarken dikkat edilmesi gereken bir çok SEO faktörü bulunuyor. Sanılanın aksine, içerik yazarken SEO alanında yapılması gereken tek şey anahtar kelime çalışması değildir. Mobil uyumluluğu denilen bir faktör var. İçeriklerinizi bilgisayarınızda yazarken aynı zamanda mobil tarafında da nasıl görüneceğini önceden kontrol etmeniz gerekir. Özellikle son yıllarda web sitelerine gelen ziyaretçiler bilgisayardan çok mobil cihazları tercih ediyor. Bu da sitenin mobil uyumlu bir tasarıma sahip olmasını gerekli hale getiriyor.

mobil uyumlu içerik üreticisi içerik yazarlığı seo uyumlu içerik

Mobil uyumlu bir içerik hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı güçlü SEO ipuçları vardır. Bunlar doğru bir şekilde uygulandığı takdirde, içeriğinizin mobil tarafındaki uyumunu desteklemiş olursunuz. Şimdi dilerseniz maddeler halinde içeriğinizi nasıl mobil uyumlu bir şekilde hazırlayabileceğinizi inceleyelim.

Güçlü bir giriş paragrafı yazın

İçeriki yazarken daima bir giriş paragrafı oluştururuz. Bu paragrafta kısaca okuyucuyu yazıda neler beklediği vurgulanır. Mobil uyumlu bir içeriğin paragrafla arasındaki ilişkisi ise şudur; Mobil cihazların ekranı, bilgisayar ekranlarından daha dar olduğundan, karşılarına çıkan yazı da aynı oranda dardır. Yani, mobilde ilk etapta yazının sadece ilk paragrafı gözükür. Bu durumda giriş paragrafına yazacaklarınız, gelen ziyaretçiyi etkilemeli ve yazıyı okuması için ikna etmeli.

İçeriği kısa paragraflara bölün

Hepinizin bildiği üzere artık kullanıcıların zamanı oldukça kısıtlıdır. İnsanların, bir içeriğe ayırdığı süre giderek azalıyor. Bunun sebebi, daha hızlı ve pratik bir teknoloji çağında yaşıyor olmamızdır. Sonuç olarak, içeriğinize mobil üzerinden gelen bir ziyaretçiyi sayfada tutmak için dikkatinin bozulmasını veya dağılmasını önlemek gerekir. 

Bunun için de bir diğer yöntem içeriği kısa paragraflar halinde yazmaktır. Bu durum, içeriği okumayı kolaylaştırır. Böylece kullanıcı, içeriğinizi sonuna kadar kolaylıkla okumuş olur. Sonuç olarak ziyaretçinin oturum süresi artar ve bu da SEO için olumlu sonuçlar getirir.

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

Yazı fontunu değiştirin

Yukarıda da bahsettiğim gibi, mobil kullanıcının vakti kısıtlıdır. Bunun için yazıya, okurun dikkatini çekecek bazı hareketlilikler eklemelisiniz. İçeriğinizdeki yazıların fontunu ara ara değiştirerek yazıya hareketlilik katmayı deneyin. Özellikle içeriğin ana fikrini anlatan anahtar kelimeleri işaretleyerek, okurun dikkatini toplayabilirsiniz. 

Görseller ve videolar ekleyin

Her içeriğin olmazsa olmazı ve SEO için son derece önemli olan görsel ve videolara içeriğinizde mutlaka yer verin. İçeriğinize ekleyeceğiniz bu görsel ve videolar, yazıya renk katacak. Ek olarak okuyucunun da dikkatini toparlayacak. Görsel ve videoların SEO için oldukça önemli olduğunu vurgulamıştık. Bunun sebebi, içeriğinize yalnızca görsel ve videolar üzerinden de trafik çekebilirsiniz. Ekleyeceğiniz ilgili ve güçlü anahtar kelimeler, görsellerinizi arama sonuçlarında ortaya çıkaracaktır. Bu sayede daha geniş kapsamlı bir SEO çalışması yapmış olursunuz.

dijital içerik içerik oluşturma web sitesi mobil görünüm yapma siteyi mobil uyumlu yapma

CTA butonları ekleyin

Dijital pazarlamanın en değerli olgularından biri de CTA yani, Call To Action butonlarıdır. Bu butonlar kullanıcıyı harekete geçirir ve bir sonraki adımı atmasına öncü olur. Eğer içeriğinizin içerisine bu butonları doğru yerlere yerleştirirseniz, kullanıcıların da harekete geçmesini kolaylaştırmış olursunuz. Mobil uyumluluğu konusunda en önemli faktörlerden biri de işte bu CTA butonlarıdır.

İçeriğinizi mobil uyumlu bir şekilde nasıl oluşturabileceğinize dair 5 ipucuyu sizler için derledik. Bu adımları içeriğinize uygulayarak, mobil tarafındaki trafiğinizi artırabilirsiniz. Böylece sitenizin aylık ortalama ziyaretçi sayısını artırarak, SEO alanındaki başarılarınızı ikiye katlamış olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...