Ana SayfaSEOGoogle Search Console’a video dizin raporu eklendi!

Google Search Console’a video dizin raporu eklendi!

-

Google Search Console için yeni bir güncelleme yapıldı. Videoların dizin durumunun kontrol edilmesi için video sayfaları sekmesi, Google Search Console menüsüne eklendi.

Temmuz ayı içerisinde Google tarafından detaylı tanıtımı yapılan video dizin raporu, artık Google Search Console’da. Google’ın “Video dizine ekleme raporu” olarak tanımladığı yeni alan, sayfalarında video paylaşan site yöneticilerinin videolara daha fazla hakim olmasını sağlıyor.

Daha iyi sıralamalar için videoları optimize etmenin 9 yolu

Video dizin raporu nedir?

Paylaşılan videoların taranıp taranmadığı, Google tarafından sitede kaç video keşfedildiği, videoların kaç tanesinin başarılı şekilde dizine eklendiği ve dizine eklemede sorun yaşanıp yaşanmadığı artık Google Search Console üzerinden takip edilebilecek. Özellikle hatalı olan videolar için Search Console’dan bilgi alabilecek olan yöneticiler, hataları giderdikten sonra düzeltme talebi ile tüm videoların sorunsuz bir şekilde dizinlenmesini sağlayabilecek. Hatalarda ise desteklenmeyen format, videonun çok küçük ya da büyük olması gibi ayrıntılı veriler kullanıcılar ile paylaşılacak.

https://twitter.com/googlesearchc/status/1561640838471499776

“Search Console Video dizini raporunun kullanıma sunulmasını tamamladık. Google sitenizde video algılarsa, bu rapor kapsam bölümünde sol gezinme çubuğunda görünür. Bunun, videolarınızın Arama’da nasıl performans gösterdiğini anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz!” denilerek duyurulan yeni gelişme sonrasında video sayfaları, Google Search Console’da yer alan Dizin menüsü altına yerleştirildi.

Bu sayfaya giriş yapıldığında kullanıcılar videolar ile ilgili detaylı verilere ulaşabiliyor.

Hata oluştuğunda ise sayfanın en alt kısmından detaylara ulaşmak mümkün.

Bu hatalar giderildikten sonra düzeltmeyi doğrula seçeneği ile tüm videoların dizine eklenmesi sağlanabilir.

Video dizin raporu ne işe yarayacak?

Video dizin raporu, arama sonuçlarında videolarıyla öne çıkmak isteyen web site yöneticileri için oldukça yararlı bir araç olacak. Videolardaki tüm teknik kontrollerin yapılmasını ve Google tarafından videoların dizine alınıp alınmadığı video dizin raporu ile öğrenilebilecek. Üstelik Google, videolarla ilgili hatalar tespit edildiğinde mail ile bilgilendirme de yaptığından dolayı özellik ile bu konuda da hızlı şekilde bilgi alınabilecek.

Yukarıda ekran görüntüsünde de görüleceği üzere hata tespit edildiği takdirde kullanıcılar (Eğer bildirimler kapatılmamışsa) mail ile bilgilendirilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...