Ana SayfaSEODaha iyi sıralamalar için videoları optimize etmenin 9 yolu

Daha iyi sıralamalar için videoları optimize etmenin 9 yolu

-

Son yıllarda çok daha önemli hale gelen video SEO kavramı, videolar ile arama motorlarında ön plana çıkmayı hedeflemektedir. Bunun için video odaklı olarak Google’ın önemsediği kriterlere göre bir çalışma yapılması gerekmektedir. Video içeriklerin sunduğu fırsatlardan yararlanmak için “Daha iyi sıralamalar için videoları optimize etmenin 9 yolu” rehberi ile yeni keşifler yapabilirsiniz.

Video içerikli e-ticaret siteleri neden video SEO hizmetleri almalı?

İşte Daha iyi sıralamalar için videoları optimize etmenin 9 yolu

Doğru platformunu seçin

Video yayınlama söz konusu olduğunda pek çok farklı seçenek var. YouTube, Vimeo gibi alternatiflerden hangisi sizin için uygun? Özellikle siteye trafik çekme gibi bir endişeniz yoksa YouTube gibi güçlü platformları tercih edebilirsiniz. Ancak Google arama sıralamalarında videolardan ziyade ana site içerikleriniz ile ön plana çıkmak istiyorsanız bu konuda alternatifleri değerlendirmeniz çok daha uygun olabilir. Bu tür küçük detaylara dikkat ederek videolar için öncelikle doğru platformu belirlemeniz gerekir.

Video açıklamalarını ihmal etmeyin

Salt bir video yayınlamak yerine içeriği yayınlandığınız platformun özelliklerinin tamamını kullanın. Videoyu tamamen içerecek bir metin, hem videoyu izleyenlerin videoyu daha iyi anlamasını hem de videonun arama motorları tarafından daha iyi analiz edilmesini sağlar. Ayrıca konuşma metinleri ya da sesli bir anlatım söz konusu olduğunda altyazı gibi içerikleri de değerlendirebilirsiniz.

Video görselini doğru hazırlayın

Videolardaki küçük resimler, videoyu izlemeye teşvik edici olmaktadır. Aramalarda videolar için gösterilen bu resimleri doğru bir şekilde hazırlamak izlenme oranlarını arttıracaktır. Doğru ve güçlü küçük resimler kullanmak, tıklama oranları ve diğer video SEO ölçümleri üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir. Rakip analizi gibi farklı araştırmalar ile en iyisi olmaya çalışmanız sizin için her zaman için kazanç sağlayacaktır.

Video başlığına dikkat edin

Tıpkı blog gönderilerinde olduğu gibi, başlıklar video sıralamalarında önemli bir faktördür. İlgi çekici bir video başlığı hazırlamak için anahtar kelimenize göre araştırma yapın. Kullanıcıların hangi anahtar kelimeler ile hangi içeriklere ulaşmaya çalıştığını keşfedin.

Videoları optimize edin

Sadece video başlık ve açıklamaları optimizasyon için yeterli değildir. Videonun yer aldığı tüm sayfa, genel olarak ele alınmalıdır. Sayfanızda yayınladığınız bir video söz konusu olduğunda videonun dışında o sayfada yer alan diğer metinler, sayfa başlıkları gibi SEO kriterlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca videonun yer aldığı sayfalarda video içeriği ile sayfa içeriğinin tam olarak eşleşmesi gerekmektedir. Böylece daha iyi bir dönüş alınabilir.

Ana videoya öncelik verin

Videolarda birden fazla videonun yayınlanması da söz konusu olabilir. Ancak Google genellikle sayfa başına bir videoyu dizine ekler ve öne çıkarır. Bu nedenle ana videoyu belirledikten sonra bu ana videoyu sayfada öne alın.

Videoyu odak noktası yapın

Tek bir videonun yer aldığı sayfalarda dahi ana konu video olmalıdır. Sayfanın altlarında kalan, gizlenen ve ya ön plana çıkarılmayan videoların sıralama alması oldukça zordur.  Sıralama alma şansının arttırılması adına videonun odak nokta yapılması gerekir.

Aynı videoyu sürekli kullanmak

Kişilerin içerik tekrarına düşmemesi için aynı videoyu sürekli farklı yerlerde ve sayfalarda kullanmaması gerekir. Bu sitenin kendi içinde rekabete girmesine ve içerik tekrarına düşmesine yol açar. Bu nedenle farklı videolar ile çalışmanız daha iyi sonuçlar sunar.

Sadece SEO’ya güvenmeyin

Son sırada ise sadece SEO’ya güvenmenin yeterli olmayacağı yer alıyor. Google algoritmaları sürekli güncellendiğinden dolayı değişme açık olmanız ve bu değişimlere göre içeriklerinizi yayınlamanız gerekir.  Sabit bir strateji yerine değişime açık bir strateji benimsemeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme Teknikleri

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme

0
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO), web sitesinin veya dijital varlıkların  ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmek için kullanılan bir stratejidir. Web siteleri ve dijital varlıklar, bir işletmenin çevrimiçi varlığının...