Ana SayfaSEOGoogle çoklu arama: Görsel ve metin ile birlikte arama nasıl yapılır?

Google çoklu arama: Görsel ve metin ile birlikte arama nasıl yapılır?

-

Google, görsel ve metin gibi farklı içerikler ile arama yapılabilir durumda. Ancak Google’a getirilen yeni özellik ile çoklu arama dönemi de başlatıldı. Google çoklu arama (Google Multisearch) olarak Türkiye’de yer bulan yeni arama seçeneği, kullanıcılar için işlevselliği daha da arttırmaktadır. Aynı anda hem metin hem de resimlerle sorgulama yapılmasına imkan tanıyan Google, yeni özelliğe Google Lens’te yer verdi.

Google Lens indir

Yeni arama seçeneğinin sunulması, kullanıcıların tek bir basit metin ya da resim ile ulaşamayacağı içeriklere kombin arama ile ulaşmasını sağlamaktadır. Gelecek dönemlerde Google arama motorlarında da benzer arama sistemlerinin geliştirilmesi beklenmektedir. Zira yıllardan beri metin tabanlı arama sistemiyle sonuçlar sunan Google, değişen internet dünyası ve beklentilere göre farklı hizmetleriyle veriye erişme imkanı sunabilir.

Görsel alt metinleri Google sıralama kriteri mi?

Google çoklu arama nasıl yapılır?

Google tarafından Multisearch olarak adlandırılan çoklu arama özelliğini denemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Google uygulamasının en son sürümünü alarak, uygulamayı güncelleyin.
  • Android veya iOS sürümde desteklenen yeni özellik için uygulamayı açın.
  • Lens kamera simgesine dokunun.
  • Cihazınızdaki bir resmi yükleyin ya da kamera üzerinden yeni bir fotoğraf çekin.
  • Ardından + simgesine dokunarak aramaya metin ekleyin.

Google tarafından aranan içeriklere göre ek seçenekler sunulabilmektedir. Kullanıcılar normal aramalarda olduğu gibi arama sonuçlarında Google filtreleri kullanabilir.

Google tarafından yapılan açıklamalarda kullanıcıların bir kıyafetin farklı renklerini keşfetmek,  belirli bir yemek takımı için ilham alınacak örnek bir masa bulmak, kamera ile çekilen bitki hakkında detaylı veriler elde etmek gibi pek çok işlemde Google Lens ile yapay zeka desteğinden yararlanmak mümkün. Şu anda başlangıç aşamasında olsa da Google tarafından desteklenmeye devam edecek olan Google Multisearch, veriye ulaşmanın farklı yollarını sunabilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...