Ana SayfaSEOYouTube Search Insights kullanıma sunuluyor

YouTube Search Insights kullanıma sunuluyor

-

YouTube Search Insights adı ile 2021 yılının Kasım ayı itibariyle test süreci başlatılan araç Nisan ayının sonlarına doğru kullanıma sunulacağı paylaşıldı, her an paylaşımını görebiliriz. Google’ın tüm kanalları üzerinden erişime açılacak yeni araç, kullanıcılara YouTube içeriklerinde yol gösterici olacak. Başlangıçta sadece test katılımcıları tarafından test edilen ve son hali verilen araç, Mayıs başlangıcı itibariyle dünya genelindeki kullanıcılara Youtube Anahtar Kelime Aracı sunulacak.

Video içerikli e-ticaret siteleri neden video SEO hizmetleri almalı?

YouTube Search Insights nedir? Neler sunuyor?

YouTube Search Insights, kullanıcıların trendlerle uyumlu içerikler oluşturmasını sağlamak adına resmi verilere erişme imkanı sağlayacak. İçerik planlamalarında kullanılabilecek olan Search Insights üstelik hedef kitleye yönelik pek çok farklı fırsat sunacak.

Search Insights dahilinde kullanıcıların tahmini arama hacmini görme, anahtar kelimeler ile YouTube üzerindeki verileri ölçme ve içerik boşluklarını keşfetme imkanı sağlıyor. Bu nedenle YouTube hedeflerine ulaşmak isteyen tüm kullanıcılar tarafından vazgeçilmez araçlardan birisi olması beklenen yeni araç, içerik boşluğu gibi özellikleriyle kullanıcıların gözden kaçırdığı pek çok fırsatı yakalamasını da kolaylaştırılacak. Temel olarak kullanıcıların uygulamadaki son 28 günlük verilerini kapsarken kullanıcılar araç dahilinde daha farklı zaman dilimlerinde de araştırma yapabilecek.

YouTube arama analizlerine nasıl ulaşılır?

Kullanıcıların ilgili özelliklere erişmesi için masaüstünden YouTube Studio’ya erişmesi yeterli. Bu bölümde yer alan araştırma sekmesine geçiş yapılmasıyla birlikte verilere ulaşım sağlanabilir. YouTube Studio üzerinden erişmek isteyenler ise oturum açtıktan sonra soldaki menüde yer alan Analytics’e tıklayarak da aynı verilere erişim sağlayabilir. Kullanıcılar, hedef kitleyi daha iyi analiz etmek adına takipçilerin aramaları bölümüne göz atarak takipçilerin hangi verilere ulaşmak, hangi konularda bilgi almak istediği görülebilir. Bu sayede yeni içeriklerin planlanmasında burada yer alan boşluklardan yararlanılabilir.

Kullanıcıların karşısına çıkacak listede, doğru analizler yapılması YouTube Arama Trendleri ile daha iyi dönüşlerin alınmasını sağlayacaktır.

YouTube Search Insights Türkiye’de kullanılacak mı?

Yapılan resmi açıklamalara göre mevcut uygulama başlangıç aşamasında sadece İngilizceyi destekleyecek.  Bununla birlikte ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Hindistan’daki kullanıcı verileriyle desteklenecek olan özellik, sadece masaüstünden erişilebilir olacak. Kullanım ise Nisan ayı itibariyle herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm kullanıcılara açılacak.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

UX Design (User Experince) Nedir?

UX Design (User Experince) Nedir?

0
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (User Experience), mobil uygulama veya web sitesi gibi dijital ürünlerin kullanıcı deneyimini gözlemleyip, kullanıcı için en iyi hale getirmek üzere tasarlanmasıdır....