Ana SayfaSEOVideo içerikli e-ticaret siteleri neden video SEO hizmetleri almalı?

Video içerikli e-ticaret siteleri neden video SEO hizmetleri almalı?

-

Video odaklı SEO çalışmaları, sitelerin video içerikleriyle sıralamalarda yer almasına odaklanmaktadır. YouTube gibi platformlardaki yüksek kullanıcı kitlesi, SEO çalışmalarında videoyu de ön plana çıkarmaktadır. Dünyanın en büyük 2. arama motoru olarak kabul edilen YouTube başta olmak üzere Facebook Video gibi video platformları ve sayfaları, video içerikli e-ticaret sitelerinin videolarıyla daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktadır. İçerik Pazarlama Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada video içeriklerle ilgili “İzleyicilerin video içeriğiyle etkileşim kurma, yerleştirme, paylaşma ve yorum yapma olasılığı bloglara veya ilgili sosyal gönderilere göre yaklaşık 10 kat daha fazladır.” denilmektedir. Tüm bu gelişmeler, dönüşümlerin artması, marka tanınması gibi farklı gerekçeler ile video SEO çalışmalarını son yıllarda çok daha fazla ön plana çıkarmıştır.

Video SEO: Daha fazla izlenmek için 10 adımda video optimizasyonu

Video SEO hizmetinin avantajları neler?

Dönüşümleri arttırma

Aramalarda videolarıyla yer almaya başlayacak e-ticaret siteleri, daha fazla kişiye ulaşma imkanı elde eder. Bu da keşfedilme ve potansiyel müşterilere ulaşma şansı tanır. Dönüşümlerin artmasıyla birlikte e-ticaret hizmet ve ürün satışlarının yükseltilmesi kolaylaşır.

Markanın tanınmasını kolaylaştırma

Hikaye anlatımı ya da ürün videolarını gibi içerikler potansiyel müşterilerin dikkatini çekecektir. Resim, yazı tipleri, marka görselleri ve markanın tanınmasını sağlayacak bir müzik ile oluşturulacak videolar, markanın tanınmasını, fark edilmesini kolaylaştıracaktır.

Marka güveni oluşturma

E-ticarette en önemli temellerden birisi de güvendir. Güvenilmeyen bir e-ticaret sitesinin satış yapma ihtimali çok düşüktür. Belirtilen içeriklerle desteklenen bir e-ticaret sitesi, her geçen gün artan bir güvene sahip olacaktır.

SERP’i iyileştirme

Google Analytics, bir izleyicinin bir sayfada geçirdiği süreyi dikkate alır. Sürenin artması,  ziyaretçilerin sayfada ilgi çekici içeriklerle karşılaştığını ve aradığı sorunun yanıtını bulduğunu gösterir. Videolar otomatik olarak sayfada kalma süresini arttırır. Video izlemeye başlayan bir kişi, video izlediği süre boyunca sayfada kalacağı için bu durum sitenin genel SEO çalışmalarına da pozitif etki eder.

Video SEO çalışmasının olmaması neleri götürür?

Bir ürün sayfasında yer alan videonun, YouTube gibi farklı platformlarda yayınlanması siteye alınacak bağlantıların da kaçırılmasını sağlar. Arama motorlarında sadece içerikleri ile çıkma şansına sahip olan e-ticaret siteleri, böylece potansiyel pek çok fırsatı kaçırmış olur. Videolar, sitenizi Google’ın dikkate aldığı metrikler için daha fazla şansa sahip olmasını sağlar. Google’ın hedefi, ziyaretçilerin tam olarak aradıklarını içeriği sunabilmektir. Sitenizde bunu başarmanız çok büyük bir etki yaratacaktır ve bu, video SEO olmadan elde edilmesi çok güç bir başarıdır.

Video SEO’da nelere dikkat edilmeli?

Video SEO çalışmalarında bu alanda genel geçer, kabul görmüş temel standartların yanı sıra önemli değişikliklere göre de planlama yapılmalıdır. Tıpkı bir blog yazısı yazar gibi; anahtar kelime analizi, rakip analizi, eğitici ve promosyon gibi farklı içerik videoları hazırlama, başlıkları ve açıklamaları optimize etme gibi pek çok detaya dikkat edilmelidir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?