Ana SayfaSEODerin Backlink oranı Google sıralama kriteri mi?

Derin Backlink oranı Google sıralama kriteri mi?

-

Backlinkler, bir web sitesine diğer web sitelerinden kurulan köprüleri ifade etmektedir. Sosyal ağlardan bloglara, forum sitelerinden kurumsal sitelere kadar online olarak erişilebilir olan tüm web sitelerinden link alınabilir. Bu linkler web sitesinin sıralamalarında ne kadar etkili olduğu net olarak bilinmese de organik ara

ma sıralamalarında daha iyi bir pozisyon için otoriter sitelerden backlink alınması gerektiği tecrübe edilmiştir. Linkler arasında ana sayfa dışındaki alt sayfalara verilen backlinkler, genellikle derin backlink olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle de ana sayfa alınan linklerin yanı sıra alt sayfalara verilen linklerin de birbirine karşı üstünlüğü ve siteye ne kadar etki ettiğini Google yanıtladı.

Domain otoritesi Google sıralama kriteri mi?

Derin backlink oranı (Deep Link Ratio) nedir, nasıl hesaplanır?

Derin backlink oranı, bir web sitesine gelen linklerin ana sayfa ve alt sayfalar olarak ayrılmasıyla belirlenmektedir.  Derin backlink oranının hesaplanmasında web sitesinin alt sayfalarına gelen bağlantı sayısının toplam bağlantı sayısına bölünmesiyle elde edilmektedir. Bağlantıların yüzde 90’ının ana sayfaya olan bir web sitesiyle derin bağlantı oranı yüzde 90 olan bir web sayfasının birbirine karşı sıralamalarda nasıl otoriteye sahip olduğu konusunda Google net ifadelerde bulunmasa da rehberlerinde pek çok öneriler sunuluyor. Google’ın bu konudaki önerileri ise şöyle;

  • “Diğer sitelerin sizinkine yüksek kaliteli, alakalı bağlantılar oluşturmasını sağlamanın en iyi yolu, internet topluluğunda doğal olarak popülerlik kazanabilecek benzersiz, alakalı içerik oluşturmaktır.”
  • İyi içerik oluşturmak her zaman karşılığını verir. Bağlantılar genellikle seçime göre verilen editoryal oylardır. İçerikleriniz ne kadar yararlıysa, bir başkasının bu içeriği okuyucuları için değerli bulma ve ona bağlantı verme şansı o kadar yüksek olur.

Derin bağlantı oranı Google sıralama kriteri mi?

Bağlantılar ve derin bağlantılar arasında Google’ın açıklamaları herhangi bir ayrıma işaret edecek veri sunmuyor. Google adına yapılan açıklamalarda bulunan John Mueller, bir web sitesine gelen bağlantı sayısının sıralamalar üzerinde etkisi olmadığını söyledi. Bu bakımdan bağlantı sayıları önemli olmadığından dolayı Google için derin bağlantı oranı hesaplamasının da herhangi bir karşılığı bulunmuyor. Bununla birlikte otoriter sitelerden alınacak derin bağlantıların siteye sağlayacağı avantajlar göz önünde bulundurulabilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...