Ana SayfaSEODomain otoritesi Google sıralama kriteri mi?

Domain otoritesi Google sıralama kriteri mi?

-

Domain, bir web sitesinin internetteki görünen yüzü, adıdır. Bu nedenle domain otoritesi, geçmişi SEO çalışmalarında yakından takip edilen ve araştırıların konuların başında gelmektedir. Arama sıralamalarında içerikler kadar sitelerin domainleri üzerinden de bir değerlendirme yapıldığı ve bu konuda farklı sıralama kriterlerinin olduğu biliniyor. Bu noktada ise üzerinde durulan konulardan birisi olan domain otoritesi Google için ne ifade ediyor? 

Domain Authority Nedir?

Genellikle DA olarak değerlendirilen ve MOZ metriği olarak bilinen otorite, 1 ile 100 arasında değişen bir puan ile domainlerin puanlandırılmasını esas almaktadır. MOZ tarafından DA’nın piyasaya sunulması ise domain otoritesi ile arama sonuçları arasındaki bağlantılarda sürekli spekülasyonların ve farklı iddiaların gündeme gelmesine neden oldu. Ancak bu aşamada MOZ gibi araçlar yerine Google yönergelerinin dikkate alınması gerekiyor.

Domainler ve PageRank verileri,

Google uzun yıllar boyunca domainlerin değerlendirilmesini PageRank sistemiyle yaptı. Ancak bu sistem tamamen devre dışı bırakıldığından dolayı Google’ın domain noktasında pek çok detayı artık sıralamalarda kullanmadığını ortaya koydu. Ancak sitelerin otoritesinin arama sıralamalarında etkili olduğu biliniyor. The New York Times gibi web sitelerinin sıralamalarda birinci olmasının nedeni de site otoritesi. Ancak uzmanlar, domain otoritesi için MOZ ve diğer araçların Google tarafından dikkate alınmadığını net olarak gösteriliyor.

DA değeri için MOZ tarafından yapılan açıklamalar şöyle;

Domain Authority (DA), Moz tarafından geliştirilen ve bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) ne kadar güçlü olabileceğini tahmin eden arama motoru sıralama puanıdır. Domain otoritesi puanları, 1 ile 100 arasında değişir ve daha yüksek puanlar, daha yüksek sıralama olasılığına karşılık gelir. Domain Authority, Link Explorer web dizinimizdeki verilere dayanır ve hesaplamalarında düzinelerce faktör kullanır.

Domain otoritesi Google sıralama kriteri mi?

MOZ sonrasında Semrush ve Ahrefs gibi pek çok araçta da benzer özellikler var. Bu tip veriler, kullanıcıların sitelerinin takibini ve başarısını ölçümlemesi için yardımcı olsa da Google cephesinden bakıldığında sıralama kriteri olarak domain otoritesinin önemli olmadığı 2022 itibariyle net olarak görülebiliyor.  Hatta yapılan bu çalışmalar sonrasında Moz genel yargıyı ortadan kaldırabilmek adına “ Domain Authority bir Google sıralama faktörü değildir ve SERP’ler üzerinde hiçbir etkisi yoktur.” şeklinde bir açıklama yapmak durumunda dahi kaldı.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...