Ana SayfaSEODomain Authority Nedir?

Domain Authority Nedir?

-

Domain Authority kelime anlamı olarak Alan adı otoritesi anlamına gelmektedir. Moz tarafından geliştirilen bu puanlama sistemi diğer sistemlere göre oldukça zordur ve yaptığınız çalışmalar geç reaksiyon gösterir. Bir çok kriteri değerlendirirken çok önemsediği konu ise sitenin yaşı ve sitenin yaşamı boyunca içerik türünün değişmesidir. Domain Authority değerini yükseltmek için uzun soluklu çalışmalısınız sitenizin yaşı en az 2 olmalıdır ki yüksek puanlar alabilesiniz.

Domain Authority Değerini Kontrol Edin

Moz.com adresinden sitenizin DA, PA ve Spam skoruna bakabilirsiniz. Ayrıca gelişmiş tarayıcılar için eklenti olarak hizmet sunuyor girdiğiniz sitenin değerlerini görebilirsiniz. Arama motoru aramalarında sonuçların arasına sitelerin ve içeriklerinin değerlerini koyan eklenti iyi bir deneyim yaşatıyor.

DA: Alan adı otoritesidir ana sayfanız ile bağlantılıdır ve bu değerinizi genellikle ana sayfaya alınmış linkler etkiler.

PA: Sayfa otoritesidir her içeriğiniz için farklı skorlar oluşturur içeriğinize özel verilmiş alakalı bağlantılar PA değeriniz üzerinde oldukça etkilidir.

Spam Score: Spam skoru bir çok kritere göre ölçülür sitenizden çıkan link sayısı, içeriklerin özgün olması ve Google tarafından alınan cezalara göre puanlama yapılır bu değerin bir site için sıfıra yakın olması çok önemlidir.

DA Ve PA Değerleri Nasıl Yükseltilir?

Bu değerleri yükseltmek için öncelikle elimizde olması gereken şey sabırdır eğer sabrederseniz çalışmalarınızın sonucunu göreceksiniz. Domain Authority değerini yükseltmek için spam skoru düşük olan ve yaşlı sayfalardan link almamız gerekiyor ancak önemli bir kaç konuyu unutmamamız gereken şey ise link aldığımız sitenin sitemiz ile aynı kategoride olması gerektiğidir. Eğer farklı kategoride siteden sitemize link alırsak faydası olmayacaktır yanlış kullanımda ise zararı bile olabilir. Ücretli link alırken alacağınız sitenin kategorisini kontrol ettikten sonra DA, PA ve spam skorunu kontrol ederseniz sizin için daha faydalı bir çalışma olacaktır. PA değerini arttırmak için yapmamız gerekenler çok basit, yazdığımız yazının kategorisine göre linkleme alarak sosyal paylaşıma önem vermeliyiz yazdığımız yazı ne kadar eski aynı zamanda güncellenen bir yazı ise o kadar yüksek bir Page Authority değeri alacaktır.

 

 

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...