Ana SayfaSEOYouTube analizlerine daha fazla görüntüleme ve gelir verisi ekleniyor

YouTube analizlerine daha fazla görüntüleme ve gelir verisi ekleniyor

-

YouTube yayıncıları için kısa süre içerisinde yeni bir güncelleme yapılacak. Güncelleme ile görüntüleme ve gelir konusunda daha fazla veriye erişim sağlanabilecek.

İçerik oluşturucular için yeni bir geliştirme planlayan YouTube başlangıç aşamasında görüntüleme ve gelir hakkında ayrıntılı raporlar sunmaya başlayacak. Uzun zamandan beri yapılan çalışmalarda son aşamaya gelinirken, trend başlığı altında da yeni içerikler için video fikirlerinin edinilmesi sağlanacak.

YouTube, içerik oluşturuculara yeni para kazanma seçenekleri geliyor

Video görüntüleme sayıları ayrılıyor

YouTube içerik oluşturucuları için şu anda karmaşık bir yapıda olan video görüntülenme verileri, yeni sistem ile birlikte hem değişiyor hem de ayrıştırılıyor. İçerik oluşturucular güncelleme sonrasında normal videolar, kısa videolar ve canlı yayınlar gibi farklı video türlerini ayrı ayrı görüntüleyerek analiz edebilecek.

YouTube’un bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise “Size farklı formatlar hakkında bir genel bakış sunmak istiyoruz. Örneğin, ne kadar video yüklediniz ve ne kadar canlı yayın yaptığınız gibi daha fazla detayı sunacağız. Böylece normal videolar, kısa videolar veya canlı yayınlar için doğru analizleri görebilir, buna göre planlamalarınızı yapabilirsiniz.” denildi.

Gelir alt dallara ayrılıyor

Videoların ayrıştırılması gibi gelirler de yeni sistem ile ayrıştırılacak. İçerik oluşturucular böylece gelir alanlarını daha net bir şekilde analiz edebilecek. Gelir verilerinde video türüne ve gelirin nasıl oluşturulduğu detaylı olarak artık YouTube analizlerinde görülebilecek. Bu bölümde de normal video, kısa video ve canlı yayınlar olarak farklı video türlerindeki gelir durumları gösterilecek.

Üstelik yeni gelir raporunda sadece videolar değil; ücretli üyelikler, etiketli ürünler, SuperChat ve YouTube’da para kazanmanın diğer tüm yollarına göre ayrıştırma yapılacak.

Yeni video fikirleri sunulacak

Platformda kısa vadede yapılacak son değişiklik ise içerik oluşturucuların verimliliğini arttırmaya yönelik sunulacak öneriler olacak. Geçtiğimiz dönemlerde test süreci başlatılan özel araç, YouTube’da trend olan konuların araştırılmasını sağlıyor. Özellikle kanal kitlesinin ilgi alanlarına göre yükselişte olan diğer video fikir ve konularını bulabilecek olan içerik oluşturucular, kitlesinin ilgi çekeceği içeriklere yer verebilecek.

YouTube’da bu yeni özelliklerin ne zaman kullanıma sunulacağına dair bir zaman çizelgesi bulunmuyor. 2022 boyunca yeni özellikler, platforma eklenmeye devam edecek.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...