Ana SayfaSEOYouTube, içerik oluşturuculara yeni para kazanma seçenekleri geliyor

YouTube, içerik oluşturuculara yeni para kazanma seçenekleri geliyor

-

İçerik oluşturucular için farklı kazanç yollarının yer aldığı YouTube’da 2022 yılında yeni seçenekler eklenecek. Böylece para kazanmak için özel içerik üretenlere yeni yılda YouTube çok daha fazla kazanç getirecek.

Konuyla ilgili YouTube blog sayfasında yeni detaylara yer verildi. YouTube’un Baş Ürün Sorumlusu Neal Mohan imzalı yazıda içerik oluşturucuların yakında Shorts, canlı yayınlar ve normal videolardan para kazanmak için yeni seçeneklere sahip olacağı vurgulandı. YouTube 2022 yol haritası kapsamında yapılan açıklamalarda yeni seçenekler ayrıntılı bir şekilde aktarıldı.

Youtube öneri algoritması nasıl çalışır?

YouTube 2022 para kazanma seçenekleri neler?

YouTube shorts

YouTube Shorts Fund desteğinin 2022 yılında devam edeceği belirtildi. Böylece YouTube Shorts videoları ile para kazanmak 2022 yılında da cazibesini koruyacak. Normal videolardan para kazanmaya uygun olmayan tüm videolar, YouTube Shorts kapsamında değerlendirilebilecek.

Yeni dönemde YouTube fonunun yanı sıra BrandConnect entegrasyonu yapılacak. Test süreçlerinin tamamlanmasının ardından tüm kullanıcılara sunulacak olan bu yenilik, kullanıcıların markalı kısa içerik oluşturmasına imkan tanıyacak. Üstelik videolardaki sohbet ve açıklama bölümlerinde alışverişe yönlendirecek özel alanlara yer verilecek. Bu sayede alışveriş özelliği de YouTube Shorts’a aktarılmış olacak.

YouTube canlı yayınlar

İçerik oluşturucular için para kazanmanın bir diğer yolu YouTube’da canlı yayınlar yapmak. 2022 yılındaki değişiklikler sonrasında canlı yayınlardan para kazanma oranları arttırılacak. Canlı yayınlar için özel kanal abonelikleri, hediye gönderimleri desteklenecek. Blog yazısına göre YouTube mevcut düzenleme için testlere başlamış durumda. Bu nedenle kısa süre içerisinde YouTube canlı yayınlara getirilecek ek kazanç seçenekleri devreye alınacak.

NFT’ler

YouTube’da Web3, blok zinciri ve NFT gibi yeni teknolojilere de yer var. Bu yenilikleri platforma ekleyecek olan Google, böylece içerik oluşturuculara yeni para kazanma seçenekleri sunuyor. Kısa süre içerisinde gelmeyeceği belirtilen yenilik, 2022 yılında kullanıma sunulmuş olacak.

YouTube’a 2022’de gelecek yenilikler neler?

Para kazanma yollarının dışında YouTube’a gelecek farklı yenilikler var. Bunlar arasında remix, yorumları kısa bir şekilde yanıtlama gibi seçenekler yer alıyor.

Remixlerle daha fazlasını yapın

2021 yılında tanıtılan ve YouTube’da özel ses remixlerinin yapılmasını sağlayan özellik geliştiriliyor. Yeni özellikler sayesinde remix yapılan seslere video efektleri ekleme, düzenlemeler yapma imkanı sağlanacak.

Yorumlara kısa yanıt verme

TikTok’ta daha önce kullanıma alınan video yanıtlarında benzer bir özellik, YouTube Shorts’a eklenecek. Böylece bireysel olarak yorumlara yanıt vermek, kısa ve hızlı bir şekilde etkileşime girmek mümkün olacak.

Ortak canlı yayınlar

Yeni dönemde canlı yayınlardaki etkinliği daha da arttırmak isteyen YouTube, birden fazla içerik oluşturucunun ortak canlı yayın yapmasını destekleyecek. Özel iş birliği için araçlara eklenecek olan özellik, daha fazla canlı yayın yapılmasını da teşvik edecek.

YouTube Studio’da yeni analizler

Tüm bu yeniliklerin daha iyi analiz edilmesi ve yeni yayın stratejilerinin oluşturulması adına YouTube Studio’da özel analizlere yer verilecek. Daha fazla metriğin dahil edileceği istatistikler bölümünde izleyicilerin daha iyi anlaşılması hedeflenecek.

Kaynak: https://blog.youtube/inside-youtube/innovations-for-2022-at-youtube/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...