Ana SayfaSEOİçerik Google’ın en önemli sıralama kriteri mi?

İçerik Google’ın en önemli sıralama kriteri mi?

-

Google sıralama faktörleri arasında bulunan içerik yıllardan beri klasik hale gelse de gerçekten de kral mı?

Etkileşim almanızı sağlayacak 4 içerik türü

Dijital pazarlama ve SEO çalışmalarının ortak noktalarından bir tanesi içeriktir. Açılan her bir web sayfasında içerikler yer almaya ve paylaşılmaya başlanır. Google arama sonuçlarında dahi listelemeler sitelere göre değil, içeriklere göre yapılır. Eğer bir sitede ilgili içerik varsa, sıralamalarda daha üstlerde bir pozisyon alabilir. Ancak arama kelimesine göre herhangi bir içeriğe sahip olmayan bir web sitesi için kuşkusuz sıralamalarda yer almak mümkün değildir. Google sıralama faktörü olarak içerikte bilinmesi gerekenler ve Google tarafından yapılan resmi açıklamalar web sitelerinde içeriğin ne kadar önemli olduğunu net bir şekilde bizlere gösteriyor. Özellikle sıralama faktörü olup olmadığına yönelik yıllardan beri sorgulanan bu durum yıllar geçse dahi değişmeyen bir cevaba sahip. Evet, içerik bir sıralama faktörü.

Google içeriği ne kadar önemsiyor? İçerik Google sıralama kriteri mi?

Google, yıllar geçse dahi web sitelerinde özgünlük, güvenilirlik, değerli ve faydalı bilgiler sunan içerikleri her zaman önemsiyor. Kullanıcılara değer katacak ve aradığını bulacak içerikleri sunan ve özgün bir şekilde bu bilgileri paylaşan web siteleri her zaman için Google’ın gözünde önemli bir yere sahip.

Google tarafından hazırlanan kaynaklarda ise içeriğin ne kadar önemli olduğu net bir şekilde belirtiliyor. Üstelik bu kaynaklarda Google web sitesi sahiplerine içeriklerin nasıl olması gerektiği ile ilgili pek çok farklı öneriler de sunuyor. İçerikleri ile ön plana çıkmak ve sıralamalarda yer almak isteyenler için Google’ın önerileri ise şöyle;

  • Okunması kolay metinler yazın.
  • Konularınızı net bir şekilde düzenleyin.
  • Yeni, benzersiz içerik oluşturun.
  • Kullanıcı güvenini geliştirecek şekilde hareket edin.
  • Uzmanlığı ve otoriteyi netleştirin.
  • Konunuza uygun miktarda içerik sağlayın.
  • Dikkat dağıtıcı reklamlardan kaçının (sitenin içeriğini tüketmelerini önleyin).
  • Bağlantıları akıllıca kullanın.

Google tarafından her geçen yıl yeni açıklamalar ve rehberler yayınlanırken içeriğe verilen önem hiçbir zaman azalmadı. Geçtiğimiz yıl ağustos ayında gerçekleştirilen özel bir etkinlikte Google adına John Mueller tarafından içerik ve içerik sayfasındaki detaylar hakkında önemli açıklamalar yapıldı. Bir içerikteki başlık etiketleri ile ilgili gelen soruya yanıt veren John Mueller, “Sayfadaki başlıklar, sahip olduğumuz tek sıralama faktörü değil. İçeriğe de kendi başına bakıyoruz.” dedi.

Google içeriği bir arama kriteri olarak net bir şekilde kullanırken, bu içerikleri özgünlüğü, konu ile ilgili derinliği, kullanılan bağlantılar ve içeriğe dışarıdan alınan bağlantılara göre de değerlendiriyor. Tüm bu değerlendirmelerden alınan sinyaller ise sıralamalarda doğrudan belirleyici oluyor. 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Video içerikli e-ticaret siteleri neden video SEO hizmetleri almalı?

E-ticarette müşteri davranışı nasıl takip edilir?

0
E-ticaret altın çağını yaşarken artan rekabet e-ticaret firmalarını zorluyor. Rekabette sıyrılmak isteyen firmalar, sağladıkları müşteri deneyimi ile öne çıkmaya çalışmaktadır. Müşteri memnuniyetini artırmak ve...