Ana SayfaSEOGoogle AdSense Google sıralama kriteri mi?

Google AdSense Google sıralama kriteri mi?

-

Google Adsense, Google’ın yayıncılar için oluşturmuş olduğu para kazanma platformu olsa da Google Adsense kullanan sitelerin, Google sıralamalarında daha avantajlı olduğuna inanılıyor. Bu nedenle sitelerin iyi sıralama alması adına Google Adsense kullanımına çok daha fazla dikkat ediliyor. Ancak Google’dan yapılan gelen son açıklamalar, Google Adsense ile arama sıralamaları arasında hiçbir bağlantı olmadığını ortaya koydu. Google’a göre Google Adsense kullanan siteler ile kullanmayan siteler arasında hiçbiri fark yok.

Google AdSense Kazançlarındaki Dalgalanmalar Algoritma Güncellemesiyle mi Alakalı?

Google Adsense ne işe yarar?

Google tarafından geliştirilen AdSense, yayıncıların web sitelerinde hedefli reklamlar göstererek içeriklerinden para kazanmalarını sağlayan bir reklam servisi. Google arama ile Google Adsense tamamen farklı platformlar olsa da bu ikili arasında sıkı bir bağ olduğu forum ve sosyal ağlarda çoğu zamana yaygın bir destek görüyor. İnanların en önemli gerekçelerinden birisi ise Google Adsense üzerinden Google’ın daha fazla para kazanmak için reklam gösteren sitelere öncelik vermek isteyeceği düşüncesi.

Google Adsense Google sıralamalarına etki ediyor mu?

Başta Google Adsense olmak üzere Google servislerinin kullanıldığı web sitelerinin sıralamalarda avantaj yarattığına inanılmasının arkasında farklı düşünceler yatıyor. İnsanlar, arama sonuçlarını adil ve objektif tutmak için Google’a yeterince güvenmiyor. Bu nedenle de benzer iddialar her zaman için popülerlik kazanıyor. Ancak Google açıklamalarında ve tarafsız bir şekilde değerlendirme yapan SEO uzmanlarının analizlerinde Google Adsense kullanmanın dezavantaj yaratabileceği dahi vurgulanıyor. Aşırı reklam kullanmak, uygun reklam yerleşimleri yapmamak, kullanıcı deneyimini bozacak şekilde reklamlara yer vermek web sitelerinde sıralama kaybına yol açabilir.

Google’ın bu konudaki düşüncesi çok net.

“Google AdSense’e katılmak, sitenizin Google arama sonuçlarındaki sıralamasını etkilemez ve sunduğumuz arama sonuçlarını etkilemez. Google, ifade özgürlüğüne büyük önem verir ve bu nedenle web üzerindeki içeriğe geniş erişim sunar. Arama sonuçları, ödeme yapan reklam verenler ve yayıncılarla içini herhangi bir avantaj içermez. PageRank teknolojimize göre arama sonuçlarını göstermeye devam edeceğiz.”

Bu açıklamalardan da net olarak görülebileceği üzere Google Adsense, Google sıralama kriteri değil.  Site sahipleri, arama sıralamaları üzerinde olumlu bir etkisi olacağı varsayımıyla AdSense’i kullanmamalı. Ancak Google Adsense kazanç sağlanabilecek güvenilir bir platform olduğundan dolayı yayıncılar için dünya genelinde en çok tercih edilen servislerden birisi olduğu için amacına uygun olarak kullanılabilir. Kullanım sırasında ise belirtildiği gibi reklam yerleşimlerine ve sayılarına dikkat edilmeli. Zira Google aynı rehberlerinde “Bir site, dikkati dağıtan, kesintiye uğratan veya iyi bir kullanıcı deneyimine yardımcı olmayan reklamcılık teknikleri kullanmamalıdır.” şeklinde bir uyarıya da yer vermiş durumda.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...