Ana SayfaSEOGoogle AdSense Kazançlarındaki Dalgalanmalar Algoritma Güncellemesiyle mi Alakalı?

Google AdSense Kazançlarındaki Dalgalanmalar Algoritma Güncellemesiyle mi Alakalı?

-

Son zamanlarda pek çok aracında yeniliğe giden Google 1 Ağustos’ta büyük çaplı bir algoritma değişikliği olduğunu doğrulamıştı. Takip eden süreçte arama sonuçları sayfasında da değişiklikler yapmış ve peş peşe gelen bu güncellemeler SEO dünyasında algılanması ve uygulamaların oturması sürecinin biraz süreceği bir değişiklik yapmıştı. Son günlerde gelirlerde meydana gelen istikrarsızlıklar sebebiyle “Google AdSense kazançlarındaki dalgalanmalar algoritma güncellemesiyle mi alakalı?” sorusu dillendirilmeye başlamıştı.

Google, 1 Ağustos’ta Algoritma Güncellemesi Olduğunu Doğruladı

Google AdSense Kazançlarındaki Dalgalanmalar

Yayıncılar tarafında büyük bir soru işareti oluşturan Google AdSense kazançlarındaki dalgalanmalar sonrasında Google, son birkaç gün içinde Google AdSense kazançlarındaki dalgalanmaların son arama algoritması güncellemesiyle ilgili olmadığını söyledi.

Bu bilgi Google’ın önemli isimlerinden Danny Sullivan tarafından bir site sahibinin sorduğu algoritma güncellemesinin AdSense’i de etkileyip etkilemediği sorusuna yanıt olarak açıklandı.

Site sahibi 1 Ağostos’ta gerçekleşen geniş çaplı çekirdek algoritma güncellemesinin ardından AdSense gelirindeki dalgalanmaların, sayfa görüntüleme sayılarındaki dalgalanmaların ve tıklama oranının negatif etkilenmesinden endişe duyuyordu.

Sullivan’a göre 1 Ağustos’ta gerçekleşen algoritma güncellemesi ile AdSense gelirlerinin birbirleriyle hiçbir ilgisi yok.

 

Algoritma Güncellemesi Google Adsense Gelirini Nasıl Etkiler?

Danny Sullivan’ın açıklaması teknik olarak doğru olsa da, Google Arama algoritma güncellemesinin AdSense kazançlarını dolaylı olarak nasıl etkileyebileceğini de düşünmek gerekir. Aynı zamanda Google Adsense alternatifi herhangi bir sayfa içi reklam modeli için de geçerli bir durum.

Google Adsense Alternatifi Siteler

Google algoritma güncellemesi bir web sitesini olumsuz yönde etkilediyse daha az trafik alan bir sitenin Google Adsense reklamlarından daha az gelir elde etmesi mantıklı görünüyor. Aynı bakış açısıyla ürün satan siteler için de aynı şey söyleyebiliriz yani daha az trafik, daha az satış demektir.

Bu sebeple Danny Sullivan’ın yaptığı bu açıklama Google’ın arama algoritma güncellemesi yapması durumunda, Google AdSense’i doğrudan etkilemek için tasarlanan güncellemede hiçbir şey yapılmadığı anlamına gelir. Bir Google arama algoritma güncellemesi, AdSense yayıncısının para kazanma özelliğini doğrudan etkilemez.

Aynı miktarda trafik almayı sürdüren, aynı sayıda gösterim ve reklam tıklaması almaya devam eden bir site güncelleme gerçekleşmeden önceki gelirle aynı gelir elde etmesi gerekir.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...