Ana SayfaSEOGoogle, 1 Ağustos'ta Algoritma Güncellemesi Olduğunu Doğruladı

Google, 1 Ağustos’ta Algoritma Güncellemesi Olduğunu Doğruladı

-

Google, düzenli olarak yaptığı arama algoritması güncellemeleri arasında pek çoğu ufak değişiklikler barındırmakla beraber yılda çok az sayıda geniş çaplı Google algoritma güncellemesi yapılıyor. Twitter üzerinden yapılan bildirim ile 1 Ağustos 2018 çarşamba günü geniş çaplı bir arama algoritması güncellemesi yapıldığı paylaşıldı. Bundan önceki geniş çaplı Google güncellemesi 16 Nisan‘da gerçekleşmişti. Twitter üzerinden yapılmış olan paylaşımla birlikte Google, 1 Ağustos algoritma güncellemesi olduğunu doğruladı.

This week we released a broad core algorithm update, as we do several times per year. Our guidance about such updates remains the same as in March, as we covered here: https://t.co/uPlEdSLHoX

— Google SearchLiaison (@searchliaison) 1 Ağustos 2018

“Bu hafta, yılda birkaç kez yaptığımız gibi, geniş bir çekirdek algoritma güncellemesi yayınladık. Bu güncellemelerle ilgili rehberimiz, burada ele aldığımız Mart ayında olduğu gibi aynı kalıyor.”

Google, Algoritma Güncellemesinin 16 Nisan’da Yayınlandığını Doğruladı

Google, 1 Ağustos algoritma güncellemesi

Google güncellemeleri farklı siteler için farklı sonuçlar ortaya koyduğu ve hareketlerin aşağı veya yukarı yönlü değişiklik gösterdiği sosyal medyada, gruplarda ve forumlarda konuşuluyor. Alışkın olduğumuz bir güncelleme sonrası durumu olan olumlu reaksiyon alıp memnun olan da sıralama kaybedip sıkıntı yaşayan da herhangi bir değişikliğe uğramayan da bulunuyor.

Güncelleme öncelikli olarak AMP sayfaları, domain otoritesi ve site hızı ile ilgili geliştirmeleri içeriyor. Dinamik içeriğe sahip olan AMP sayfalarının yapısı ile ilgili çok belirgin bir değişiklik söz konusu. AMP sayfalarındaki mevcut içerikler önemli ölçüde kabul edilmiyor ve bununla ilgili bildirimler Google Search Console üzerinden bilgi veriliyor ve yapılması gerekenlerle ilgili öneriler paylaşılıyor.

Arama sonuçlarında dikkat çeken en belirgin özellik ise özellikle haber sitelerinin ve Google News kayıtlı sitelerin arama sonuçlarında genel olarak yükselişte olduğu gözlemlendi. Özellikle ölümsüz içerikler (evergreen content) tarafında yapılan aramalarda haber siteleri öne çıktı. Domain otoritesi ve site hızıyla ilgili yapılan değişikliklerin etkisi olarak düşünmek mümkün. Burada haber sitelerinin ön plana çıkmasını konusunu hali hazırda sahip oldukları domain otoritesi ve site hızı ile ilgili çalışmaları düzenli olarak yaptıkları için olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka dikkat çeken özellik ise ana sayfaları üst sıralarda olan sitelerin alt sayfaları ile yer değiştirmesi olarak görünüyor.

Google Geçtiğimiz Hafta Algoritma Güncellemesi Olduğunu Doğruladı

Bununla birlikte Google arama sonuçlarında yer alan snippet alanlarında da önemli değişiklikler söz konusu. Yakın zamanda Google’ın arama sonuçları ile alakalı üst üste yenilikler yaptığını sizlerle paylaşmıştık. Aşağıdaki paylaştığımız arama sonuçları sayfası değişiklikleri ile birlikte etkilerinin kısa sürede netleşmeyeceği bir sürece giriyoruz.

Google Algoritma Güncellemesi Sonrası Ne Yapmalıyız?

Yeteri kadar dillendirilmemiş olmakla birlikte yapılan Google, 1 Ağustos algoritma güncellemesi ciddi etkilere sahip büyük bir güncelleme. Henüz dalgalanmalar ciddi şekilde devam ederken ve neredeyse sayfayı her yenilediğinizde farklı sonuçlar alırken köklü ve agresif değişiklikler yapmaktan kaçınmalısınız. Ciddi sıralama kayıpları veya kazançları kısa süreli veya istikrarsız olarak devam edebilir. Güncellemenin izleri netleşinceye kadar halihazırda devam ettiğiniz çalışmaları devam ettirmenizi öneririz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

  1. selamlar sayın uzman.
    web sitemi aşağıda yazdım.
    bizde ciddi sıralama kaybına uğradık. mümkünse sitemi inceleyip önerinizi alabilirmiyim.

    saygılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...