Ana SayfaSEOGoogle "İlgili Sorular" Görünümünü % 34 oranında arttırdı

Google “İlgili Sorular” Görünümünü % 34 oranında arttırdı

-

Google arama sonuçları sayfasında son zamanlarda önemli değişiklikler yaptığını görüyoruz. Yakın zamanda benzer arama özelliği ile ilgili bir takım değişiklikler yaptığı paylaşmıştık. Google’ın “İlgili Sorular” olarak da bilinen “Kullanıcılar Şunları da Aradı” arama önerilerini gösterme oranı, bu hafta % 34 oranında artış göstermiştir. Yani Google “İlgili Sorular” görünümünü % 34 oranında arttırdı.

Google "İlgili Sorular" Görünümü % 34 oranında arttırdı

Google Arama Reklamlarına Benzer Aramalar Özelliği Eklendi

Google “İlgili Sorular” Görünümü İstatistikleri

Moz’dan Dr. Pete Mayers’in Twitter’da yaptığı paylaşımda, Google’ın “Kullanıcılar Şunları da Aradı” (İlgili Soruları) artık % 43’ünde gösterilmektedir.

Bunu farklı bir perspektife değerlendirmek gerekirse Google’da yapılan her iki veya üç aramadan biri artık “Kullanıcılar Şunları da Aradı” önerilerini de gösterecektir.

Bunu başka bir istatistik açısından değerlendirmek gerekirse “Kullanıcılar Şunları da Aradı”, Moz tarafından gözlemlenen tüm özellikler arasında dördüncü en yaygın olarak görüntülenen Google Arama özelliğidir.

Google "İlgili Sorular" Görünümü % 34 oranında arttırdı

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, “Kullanıcılar Şunları da Aradı” artık neredeyse AdWords kadar sık ​​gösterime  sahiptir. Sadece aynı sayfada olduğumuz için, bu özellik sayfa altındaki “Kullanıcıların Yaptığı Aramalar” öneri kutusuyla aynı değildir. İfadeler benzer olsa da, iki belirgin farklı özelliklerdir.

Bu veriler, aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi, kesinlikle “Kullanıcılar Şunları da Aradı” öneri kutusu için de geçerlidir.

Google "İlgili Sorular" Görünümü % 34 oranında arttırdı

Bu özelliği benzersiz özelliği her bir önerinin, bir arama snippet’ini göstermek için tıklanabilecek aşağı açılan bir butona sahip olmasıdır. Orada SEO uzmanları ve site sahipleri için büyük bir fırsat yatıyor. Bu özelliğin artık daha fazla kişi tarafından görüntüleniyor olması içerik oluşturuculara, ilgili terimleri hedefleyerek trafik oluşturma fırsatı veriyor.

Örneğin, yeni bir içerikle son derece rekabetçi bir sorgulama üzerinde çalışmak yerine, söz konusu sorunun Google’da yapılan alternatif arama yollarını düşünmek isteyebilirsiniz.

İlgili bir soru daha az rekabetçi olabilir, bu da size “Kullanıcılar Şunları da Aradı” önerilerinde görünmesiyle daha fazla kişiye ulaşma fırsatı verir. Bu özellik genellikle ilk sayfanın en üstünde göründüğünden, alakalı bir soru önerisi için sıralama çok değerli olabilir.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...