Ana SayfaSEOGoogle'ın Yeni Hız Güncellemesi Arama Sonuçlarını Çok Fazla Etkilemedi

Google’ın Yeni Hız Güncellemesi Arama Sonuçlarını Çok Fazla Etkilemedi

-

Geçtiğimiz günlerde yayına alınan Google’ın yeni hız güncellemesi arama sonuçlarını çok fazla etkilemedi. 9 Temmuz 2018 tarihi itibariyle tüm kullanıcılar için kullanıma sunulan Google hız güncellemesi ve güncelleme ile yeni mobil sıralama faktörü olan mobil sayfa açılış hızının, mobil sıralama sonuçlarını etkilemesi beklenilen kadar büyük bir etki yaratmadı.

Google’ın Yeni Hız Güncellemesi Arama Sonuçlarını Çok Fazla Etkilemedi

Google’ın ilk kez Ocak 2018’de duyurduğu ve 9 Temmuz 2018’de tüm kullanıcılar için aktif olan Google’ın yeni hız güncellemesi hakkında analizler yapılmaya başlandı. Link Assistant tarafından yapılan araştırmaya göre yeni hız güncellemesi arama sonuçlarındaki sıralamaları pek de etkilemedi. Araştırmada yaklaşık 33.500 farklı anahtar kelime için analizler yapıldı. Bu anahtar kelimelerde yapılan analizler için seçilen anahtar kelime aramalarında listelenen ilk 30 sonuç incelendi. Araştırma sonuçları toplamda neredeyse 1 milyondan fazla URL incelenerek oluşturuldu.

İlk 1 Haftada Önemli Bir Değişiklik Yok

Link Assistant tarafından güncelleştirmenin gerçekleşmesinden 1 hafta sonra yapılan analizlere göre hız güncellemesinin öncesi ve sonrası arasında neredeyse hiçbir fark yok. Yani güncellemesinin arama sonuçlarına neredeyse hiç etkisi olmamış. Ancak Link Assistant’a göre web sayfalarının performansı giderek artıyor ve sadece 3 ay içerisinde, mobil aramalarda ilk 30 sonuç için yapılan analizlerde ortalama 0.83’lük bir optimizasyon puanı iyileştirilmesi görülmüştür. Başka bir deyiş ile, anahtar kelimelerde ilk 30’da yer alan sitelerin tamamı kendini sürekli daha iyi hale getiriyor. Bu da rekabet oldukça arttırıyor.

Her ne kadar yeni güncellemenin arama sonuçlarında gözlemlenen büyük bir etkisi olmasa da ilk 30’da yer alan sitelerin sürekli kendini optimize etmesi ve çitayı bir tık daha yukarı taşıması hız optimizasyonunun ne kadar önemli olduğunu ispatlar nitelikte. Bakalım ilerleyen günlerde yeni analiz ve raporlar sonucunda güncellemenin etkileri ne olacak?

Link Assistant tarafından yapılan analizin tamamını görmek için yandaki link tıklayabilirsiniz : Link Assistant

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...