Ana SayfaSEOGoogle Hız Güncellemesi Artık Tüm Kullanıcılar İçin Aktif

Google Hız Güncellemesi Artık Tüm Kullanıcılar İçin Aktif

-

İlk kez Ocak 2018’de duyurulan Google hız güncellemesi 9 Temmuz 2018 itibariyle tüm kullanıcılar için aktif hale geldi.

Google Hız Güncellemesi

Ocak 2018’de ilk kez duyurulan ve o günden bu güne kadar hakkında bir çok bilgi paylaşılan yeni Google hız güncellemesi 9 Temmuz 2018 itibari ile tüm web siteleri için aktif hale geldi.

Google’ın “Yeni Hız Güncellemesi” adını verdiği resmi açıklamasına göre yeni güncelleme dünya çapındaki tüm siteler için aktif hale geldi.

Google’ın Ocak ayında kullanıma sunulacağını açıklamasıyla birlikte, Google hız güncellemesi hakkında bugüne kadar birçok bilgi verildi. Bu bilgilendirmelerin bazıları Google’ın resmi hesaplarından yapılırken, bazıları ise Google mühendislerinin resmi Twitter hesaplarından duyuruldu.

Google Hız Güncellemesi ve Hakkında Tüm Bilinenler

Öncelikle “Nedir bu Google hız güncellemesi?” sorusuna yanıt verelim. Google ilk olarak Ocak 2018’de yeni bir hız güncellemesi üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Bu güncelleme ile sitelerin mobil açılış hızlarının mobil aramalardaki sıralamalarda bir sıralama faktörü olacağı belirtilmişti.

Google daha önceden site açılış hızının sadece masaüstü aramaları için bir sıralama faktörü olduğunu, mobil aramalar için site açılış hızının bir sıralama faktörü olmadığını bildirmişti. Her ne kadar mobil aramalarda site açılış hızının sıralama faktörü arasında yer aldığı belirtilmese de Google, mobil görünümleri hızlı açılan sitelere mobil sıralamalarda avantaj sağlıyordu.

Ocak 2018’de yayınlanan yeni güncelleme ile Google,  bu durumun değişeceğini ve mobil arama sonuçları için sitelerin mobil görünümlerinin açılış hızlarının resmi sıralama faktörü olacağını belirtmişti.

Mobil Sayfa Açılış Hızları Mobil Aramalar İçin Yeni Resmi Sıralama Faktörü Oldu

9 Temmuz’da yayınlanan yeni resmi açıklamaya göre mobil aramalar için mobil sayfa açılış hızı resmi bir sıralama faktörü oldu.

Gelişen teknoloji ile sayfa açılış hızlarının 1 saniye yada daha az sürede açılması gerektiği, siteyi ziyaret eden kullanıcıların %90’ının site açılış hızının 3 saniyeyi geçmesi durumunda siteyi ziyaret etmekten vazgeçtikleri düşünüldüğünde Google’ın mobil açılış hızını mobil aramalar için bir sıralama faktörü haline getirmesi oldukça doğal.

Zaten Google’ın mobil açılış hızları iyi olan sitelere avantaj sağladığı düşünüldüğünde bu durum kelimenin tam anlamı ile “Malumun İlanı” durumu oluyor. Yani Google hızlı sitelere sağladığı avantajı resmiyete dökmüş oldu.

Google bu güncellemeyi ayrıca resmi Twitter hesabından da duyurdu. Dilerseniz kaynak linkine tıklayıp güncellemeyi orijinal kaynağından okuyabilir ve/veya altta bulunan Twitter ön izlemesinden resmi açıklamaya ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Google Blog

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?