Ana SayfaSEOİçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir? Nasıl Çalışır?

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir? Nasıl Çalışır?

-

CMS isminin Türkçe karşılığı İçerik Yönetim Sistemi’dir. Bu tabiri özellikle SEO Uzmanları daha sık duymaktadır. Peki bu sistem nedir? Nasıl çalışır? Bu sistemi kullandığınız web sitenizin içeriğini kodlara bağlı kalmaksızın yönetmenizi sağlar.

CMS (İçerik Yönetim Sistemi) Nedir?

İçerik yönetim sistemi ile kod yazmadan içeriklerinizi güncelleyebilir ve ya yönetebilirsiniz. Bu sistem genellikle çok kullanılan bir sistemdir. Genel olarak ticari işletmelerin işini oldukça kolaylaştıran sistem kullanıcılara ve geliştiricilere oldukça mantıklı gelmektedir. Bu işletmeler, CMS sisteminden önce bir şeyi değiştirmek isterse web sitesini geliştiren Web Master’ı çağırır ve değiştirmesini söylerdi. Geliştiricide HTML ve CSS kodlarının arasında gezer değiştirir ve sunucuya tekrar yüklerdi. Bu sistem ile bu sorun ortadan kalktı. CMS sisteminin içerisinde şunlar bulunmaktadır:

İçerik Oluşturma

Kendi web sitesi olan fakat yönetilebilirlik konusunda pek bir bilgisi olmayan kişiler için oldukça kolaylaştırılmış ve işlevselliği yüksek bir sistemdir. Bu sistem ile karmaşık kodlardan kurtulup kolayca içerik oluşturabilirsiniz.

İçerik Yönetimi

İçerik oluşturduktan sonra düzenlemek, en azından oluşturmak kadar zordur. Oluşturduğunuz içeriği web siteniz için en iyi hale getirmelisiniz. Bu konuda CMS size içeriğinizin yönetilmesi konusunda yardımcı olabilir. CMS sisteminde içeriğin yayınlanmadan önce önizlemesini görebilirsiniz. Daha sonra herhangi bir sorun var ise kolayca değiştirebilir ve yayınlayabilirsiniz.

Yayınlama ve Yayınlanmış İçerik

İçeriğinizi oluşturdunuz ve uygun olduğunuzu düşünüyorsunuz. Şimdi yayınlama zamanı. CMS sistemiyle yeni bir sayfa oluşturduğunuzda bu sayfanın görünümünü seçmenize izin verir. Böylece sürekli yeni sayfa kopyalamaktan kurtulmuş olursunuz.

İçerik Sunumu

Bir CMS uygulaması örneğin; WordPress, sitenizi daha iyi hale getirebilir. Web sitenizde ziyaretçilerin gezmesini sağlayabilir. İçeriğinizi yayınladıktan sonra bile güncellemenize ve bu içeriği güncel tutmanız konusunda büyük kolaylık sağlayabilir.

İçerik Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır?

Standart bir web sitesi, geleneksel yöntem dediğimiz HTML, CSS ve Javascript ile oluşturulmuş bir sitede değişiklik yapıldığında sürekli olarak sunucuya yüklenmelidir. Bu geleneksel yöntemle güncelleme, silme, indirme gibi işlemleri sürekli sunucuya kaydetmelisiniz. Bu sizin için çok yorucu olabilir hatta sunucuya yüklerken hata yapabilirsiniz. Bu hatalar sitenizi diğer sitelerden geriye düşürebilir ziyaretçi kaybı yaşatabilir. Geleneksel yöntemle ölü bağlantı sorunları yaşayabilir, kodlara zarar verebilirsiniz. CMS sistemiyle bu sorunlar ortadan kalkar. Web tarayıcınızda gerçek zamanlı olarak çalışarak güncelleme, oluşturma, yayınlama ve varsa hata düzeltmesi yapabilirsiniz. Ayrıca bu sistemde eski şeklini kayıt ederseniz, yeni yaptığınız değişikliklerde hata yaparsanız eski haline geri getirebilirsiniz. Dolayısıyla bu sizin açınızdan son derece kullanışlı ve hayat kurtarıcı bir sistemdir.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

UX Design (User Experince) Nedir?

UX Design (User Experince) Nedir?

0
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (User Experience), mobil uygulama veya web sitesi gibi dijital ürünlerin kullanıcı deneyimini gözlemleyip, kullanıcı için en iyi hale getirmek üzere tasarlanmasıdır....