Ana SayfaSEOGoogle Geçtiğimiz Hafta Algoritma Güncellemesi Olduğunu Doğruladı

Google Geçtiğimiz Hafta Algoritma Güncellemesi Olduğunu Doğruladı

-

Google, sunduğu servisleri geliştirmek için yaptığı çalışmaları belirli test aşamalarını tamamladıktan sonra devreye alıyor. Google’ın başlangıç ürünü olan Google Search ise yapılan değişiklikler sonrası en fazla ses getiren ürün. Arama sonucu sayfalarındaki sıralama değişiklikleri forumlarda, bloglarda, sosyal medyada oldukça konuşulan  çekirdek algoritma güncellemesinin geçen hafta geniş bir şekilde yayınlandığını paylaştı. Yani Google algoritma güncellemesini doğruladı

Google Algoritma Güncellemeleri

Google algoritma güncellemesini doğruladı

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ve yılda birkaç kez gerçekleştiğini bildiğimiz geniş bir algoritma güncellemesidir. Google, yıl içerisinde fazla sayıda güncelleme ile arama sonuçlarında bir veya daha fazla değişiklik getirebilir. Yapılan algoritma güncellemeleri belirli büyük olduğu zaman Panda, Penguin, Hummingbird gibi çeşitli sıfatlarla anılırlar. Geçtiğimiz hafta yapılan geniş çaplı Google arama sonuçları algoritmasındaki değişiklik belirtildiği kadarıyla bu güncellemeler gibi bir isimle anılmıyor.

Google, hangi değişikliklerin uygulandığı konusunda spesifik bir açıklama yapmamakla birlikte; belirli iyileştirmelere odaklanan algoritmadaki değişiklikler sonrasında çok küçük etkiler olabileceğini veya tüm arama sonuçlarını etkileyen geniş çaplı değişikliklere kadar her şey olabileceğini paylaştı.


Google, Twitter’dan yaptığı paylaşımda yapılan güncellemenin normal olduğunu belirtirken gerçekleşen algoritma değişiklikliğinin bazı sitelerin sıralamalarında düşüşlere veya bazı sitelerin sıralamalarında yükselişlere neden olabileceği aktarıldı. Arama sonuçları sıralamaları için yapılmış olan bu güncelleme önceki arama sonuçlarına göre sayfaların sıralamalarda dalgalanmalar yaşamasına neden olacaktır.

“Artık arama motoru görünürlüğü daha az olan sayfalarda yanlış bir şey yok. Bunun yerine, sistemlerimizde yapılan değişiklikler sonrasında kriterlere uygunluğu daha yüksek olan sayfalardan yararlanmasıdır. ”

Bu güncellemeden sonra sitenizdeki sayfaların arama motoru sıralamalarında düştüğünü fark ederseniz Google önerisi aklınıza gelsin, Google algoritma güncellemeleri sonrasında “harika içerikler oluşturmaya” devam etmekten başka belirli bir “düzeltme” olmadığını paylaşır ve sayfalarınızı daha iyi içeriklerle doldurmanızı tavsiye eder.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/google-confirms-algorithm-update-occurred-last-week/242325/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada 5 Adımda Müşterileri Tanımak

Digital Marketing Qualified Lead (DMQL) nedir?

0
Dijital pazarlama nitelikli müşteri adayı, satış olarak sınıflandırılan kriterlere sahip olması muhtemel bir tüketiciyi ifade etmektedir. Bir nevi satış öncesi aşama olarak değerlendirilir. DMQL’ler...