Ana SayfaSEODuplicate Content Nedir?

Duplicate Content Nedir?

-

Bu yazımızda Duplicate Content Nedir?, Duplicate Content Nasıl Anlaşılır? gibi Duplicate Content ile alakalı akla gelen soruları cevaplayacağız.Duplicate Content yani kopya içerik uzak durmanız gereken durumlardan birisidir. Hafifletilmiş hali ile yinelenen içerik olarak lanse edilse bile sitenizin çöp olmasını istemiyor iseniz dikkat etmeniz gerekir. İlk defa site açan bir çok insan içerik bulamadığı için kopya içeriğe yöneliyor ancak bu site için çok zararlı, sitenizi açtığınız gibi geleceğini yok etmiş oluyorsunuz.

Kopya İçerik Sorunu

Arama motorları kullanıcılarına en doğru bilgiyi verebilmek için algoritmalar geliştiriyor. Bu algoritmaların ana ve alt maddeleri olmak üzere yüzlerce kriter bulunuyor. Kriterlerin en başında Duplicate Content gelebilir çünkü arama motorları arama yapan kullanıcılara aynı içeriği göstermek istemiyor. Kopya yazılar yayınlandıkça kendisini bitirirken orijinal yazının olduğu site ise güç kazanıyor ilk yazılan yazı arama sonuçlarında üstlere çıkarken yazıyı kopyalayan site ise arama sonuçlarında en son sıralara geriliyor.

 

Duplicate Content Nasıl Anlaşılır?

Bunun cevabı farklı durumlara göre cevaplandırılacağı için bunları maddelere ayırmakta fayda var.

  1. Yeni bir yazı yazarken yayınlamadan önce böyle bir yazı var mı? ve yazdığınız yazını önceden yazılmış yazılar ile benzerliği veya aynı yerleri var mı? bunları kontrol etmeniz gerekiyor aksi taktirde yazınız “yinelenen içerik” olarak algılanacaktır.
  2. Eğer yazıyı siz yazmıyor ve editörlerin yazılarını kontrol etmek çok da zor değil internette bulunan Duplicate Content test araçları ile yazıları kontrol edebilirsiniz.
  3. Sitenizin içerisinde yüksek içerik akışı var ise aynı içeriği bir kaç kez yayınlanma durumu olabilir bunun için çözüm geliştiren google search console site içerisinde yinelenen içerikleri bize gösteriyor. bunun için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle Arama Görünümü > HTML Geliştirmeleri Açılan sayfada yinelenen meta açıklamalar kısmından Duplicate Content damgası yiyen içerikleri bulabilirsiniz.
    Duplicate Content

 

Yinelenen İçerikler İçin Çözüm Önerileri

Yazı içerisinde kullanmanız gereken bir kesit veya bilgi var ve bu içerik başka sitede önceden yayınlanmış ise o içeriğin küçük bir kısmını “Alıntı” olarak sitenize yerleştirmenizi Arama Motorları yinelenen içerik olarak algılamayacaktır. Bir diğer önemli çözüm ise eğer arama konsolunda etiketlerin olduğu sayfa çok fazla çıkıyor ise etiket sayfasına noindex etiketini uygulamakta fayda var.

 

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?