Ana SayfaSEOGoogle, Arama Sonuçlarında Soru-Cevap, Sıkça Sorulan Sorular ve Nasıl Yapılır Özellikleri Ekleyecek

Google, Arama Sonuçlarında Soru-Cevap, Sıkça Sorulan Sorular ve Nasıl Yapılır Özellikleri Ekleyecek

-

Kullanıcı deneyimine dayalı geliştirmelere hemen her aracında yenilikler getirmeye devam eden Google, Soru Cevap (Q&A), Sıkça Sorulan Sorular (FAQ/SSS) ve nasıl yapılır içerikleri için arama sonuçlarına gelen üç yeni özelliği tanıttı. Google Arama sonuçlarına eklenen yeni özellikler arasında yer alacak olan “Soru Cevap”, “Sıkça Sorulan Sorular” ve “nasıl yapılır?” özellikleri ile birlikte başka bir arama deneyimi sunmaya hazırlanıyor.

Google Arama sonuçlarına gelen 3 yeni özellik Google’ın önemli isimlerinden Gary Illyes tarafından Google Dance Singapur’da duyuruldu. SEO dünyasının önemli isimlerinden Akhil Agarwal Twitter’dan tanıtılan yeni özellikleri paylaştı

 

Google “İlgili Sorular” Görünümünü % 34 oranında arttırdı

Soru-Cevap, Sıkça Sorulan Sorular ve Nasıl Yapılır Özellikleri Arama Sonuçlarına Ekleniyor

Akhil Agarwal’ın Twitter’dan paylaştığı fotoğrafa bakarak yakın zamanda Google, arama sonuçlarında yer alan özelleştirilmiş zengin sonuçlara Soru ve Cevap, Sıkça Sorulan Sorular ve nasıl yapılır içerikleri eklenecek ve arama deneyimine yepyeni bir soluk getirilecek.

Örnekte paylaşılan fotoğraftan anlaşıldığı üzer, öne çıkan snippet’lerin görüntülenme şekline benzer şekilde zengin sonuçlar sayfanın en üstünde görünecektir. Bu sonuç türleri ekranın önemli bir kısmını kapatacak gibi görünüyor. Arama sonuçlarında yer alacak yeni özelliklerde her sonuç türü açılır menüler içerdiğinden, birden fazla ekran ölçüsüne genişletilebilir.

Google Etkinlik Arama Özelliği, Bilet Rezervasyonu İçin Daha Fazla Ayrıntı Sunacak

Soru-Cevap, Sıkça Sorulan Sorular ve Nasıl Yapılır Özellikleri Hangi İçeriklerden Oluşacak?

Cevap bulmayı bekleyen en önemli soru: Google zengin sonuçlardaki içerikleri kendi başına mı oluşturacak? Yoksa Google site sahibi tarafından uygulanan yapısal veri işaretine güvenir mi? Google, yakın zamanda tabloları işaretlemek için yeni bir yapısal veri türü de paylaşmıştı. Bu nedenle, Google’ın yakın gelecekte daha fazla tür işaretleme sunmayı planlayacağını düşünebiliriz.

Google: Kaliteli İçerik Kelime Sayısına Bağlı Bir Kavram Değil

Akla gelen başka bir soru da bu değişikliğin yayıncıları nasıl etkileyeceği? Arama sonuçlarında görüntülenen daha fazla içerik, kullanıcıların arama sonuçları sayfasında yer alan sayfalara daha az tıklamalarından bahsedilebilir.

Google Arama Reklamlarına Benzer Aramalar Özelliği Eklendi

  • Bu bilgileri bir arada değerlendirdikten sonra bu sonuç türleri yapılandırılmış verilere bağlıysa, uygulamaya değer mi?
  • Bu sonuç türleri otomatik olarak oluşturuluyorsa, yayıncılar devre dışı bırakılabilir mi?

Bunlar, bu zengin sonuçlar Google arama sonuçlarında resmi olarak yayınlandığında yanıt bulması gereken sorular.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...