Ana SayfaSEOGoogle, Arama Sonuçlarında Veri Tablolarının Görüntülenmesi İçin Yeni Şema Türü Duyurdu

Google, Arama Sonuçlarında Veri Tablolarının Görüntülenmesi İçin Yeni Şema Türü Duyurdu

-

Her zaman araçlarını güncellemesiyle takip etmekte zorlandığımızı söylediğimiz Google son günlerde adeta eski günlerimizi mumla aratmaya başladı. Yakın zamanda arama sonuçlarında “ilgili sorular” görünümümü arttıran, featured snippet alanını genişleten, sıkça sorular sorular, soru cevap ve nasıl yapılır soru önerilerini güncellemeye hazırlanan Google son güncellemesini doğrudan arama sonuçlarında veri tablolarını görüntülemek için yeni bir tür şema biçimlendirmesi sunarak yaptı. Google veri tabloları görünümü için yeni şema türü duyurdu.

Google “İlgili Sorular” Görünümünü % 34 oranında arttırdı

Google veri tabloları görünümü için yeni şema türü duyurdu

Bu yeni veri işaretleme türü, veriye dayalı haberler yapan gazetecilerinin haber makalelerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yayıncıdan bağımsız olarak herhangi bir veri kümesinde kullanılabilir.

Google’a göre bir veri seti olarak nitelendirilen yeni şema türünün bazı örnekleri şunlardır:

  • Bazı veriler içeren bir tablo veya CSV dosyası
  • Organize edilmiş bir tablo koleksiyonu
  • Verileri içeren özel bir biçimli dosya
  • Birlikte bazı anlamlı veri kümesi oluşturan dosya koleksiyonları
  • İşlemek için özel bir araca yüklemek isteyebileceğiniz başka bir biçimde verileri içeren yapılandırılmış bir obje
  • Ekran görüntüleri
  • Makine öğrenimi ile ilgili dosyalar
  • Bir veri seti gibi görünen herhangi bir şey

Google Featured Snippets Alanını Genişletti

Google yeni şema türü için  teste başladı

Google, bu değişiklik ile verileri keşfetmeyi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bununla birlikte bir başka amacı ise arama yapanlara, bir makale veya dokümanın potansiyel olarak yararlı bir veri kümesi içerdiğini daha arama sonuçları sayfasında gösterebilmektir.

Google’ın veri tablolarını algılaması ve anlaması kolay bir durum değil. Bu nedenle, yeni veri kümesi işaretlemesini kullanarak hangi bilgilerin en yararlı olduğunu bildirmek site sahipleri için bir görev olarak düşünebiliriz.

Google, Arama Sonuçlarında Soru-Cevap, Sıkça Sorulan Sorular ve Nasıl Yapılır Özellikleri Ekleyecek

“Bu şekilde çalışıyor: Verileri tablolar biçiminde yayınlayan haber kuruluşları, sayfanın veri kümesi bölümlerinin ilgili Arama özelliklerinde kullanımını daha kolay tanımlayabilmesi için ek yapısal veriler ekleyebilir.”

Google, yeni duyurduğu bu yapısal veri işaretlemesini test etmek için dünyanın en büyük 30 gazetecisi ile çalışmaya başladığını da paylaştı. Veri kümesi yapılandırılmış işaretlemenin nasıl uygulanacağı hakkında daha fazla bilgi için Google’ın geliştirici dokümanlarını inceleyebilirsiniz.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...